Aydın’da Tarihi Mezarlar Bulundu

1334

Aydın’ın Bozdoğan İlçesine bağlı Yazıkent Beldesi’nde iş makineleri ile çevre düzenlemesi yapan belediye ekipleri oda yer altında bir şehre andıran oda mezarları buldu. İskeletleri halen bozulmamış olan ve Lidyalılardan kalma olduğu tahmin edilen mezarlar koruma altına alındı.

Edinilen bilgiye göre bugün sabah saatlerinde Yazıkent Kasabası Kızılçakır Mahallesi’nde iş makineleri ile çevre düzenlemesi yapan belediye ekipleri, çalışma sırasında büyük bir kaya parçası yerinden oynayınca, zeminde büyük bir boşluk olduğunu tespit ettiler.Bunun üzerine çalışmaya ara veren ekipler durumu Belediye başkanı Adem İlkutlu’ya bildirdi. Bölgeye gelen Başkan İlkutlu, yerin altındaki tarihi yapıdaki oda mezarlarındaki iskeletleri görünce durumu yetkililere bildirildi.

Oda şeklindeki mezarlarda çok miktarda iskeletin bulunduğunu ve anne-baba ve çocuklardan oluşan iskeletlerin, asırlar önce bırakıldığı gibi durduğunu belirten Yazıkent Belediye Başkanı Adem İlkutlu, “Yazıkent Beldesi Kızılçakır Mahallesi Tarihi Asar Kalesi’nin eteğinde bir bölge. Burada Lidyalıların yaşadığını biliyoruz. Kesin kararı uzmanlar verecek ama, bana göre bu büyük oda mezarlar da Lidyalılar döneminden kalma. Bugün ortaya çıkan mezar içten girmeli iki oda şeklinde. Odalarda yan yana çok sayıda iskelet var. Yetişkin iskeletleri olduğu gibi çocuk iskeleti de bulunuyor. Bu bize göre bir aile mezarı imiş. İskeletlerin üzerine sadece oda mezarının üstünde asırlar boyunca dökülmüş tozların oluşturduğu bir kütle var” diye konuştu.

01.11.2010 Haber Ekspres