1. IFEA Arkeoloji Buluşmaları

737

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) tarafından, Türkiye üzerine çalışan Fransız arkeologlar ile onların Türk ve yabancı çalışma ortaklarını bir araya getirmek amacıyla düzenlenen ”1. IFEA Arkeoloji Buluşmaları”, 11-13 Kasım’da yapılacak.

Konuya ilişkin açıklamaya göre, Beyoğlu’ndaki Cezayir Salonu’nda yapılacak ”1. IFEA Arkeoloji Buluşmaları”, hem araştırmacılara bir araya gelecekleri bilimsel bir platform sunulmasını hem de mevcut bilimsel ve kurumsal ağların geliştirilerek Türkiye’deki Fransız arkeoloji çalışmalarına yeni bir dinamizm kazandırılmasını hedefliyor.

Bu toplantılarla Türk ve Fransız kurumları ve bilim insanları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve genç araştırmacılara daha fazla olanak sağlanması da amaçlanıyor.

Bu yıl ”Arkeoloji ve Gün Işığına Kavuşan Tarih” ana fikri çerçevesinde düzenlenecek ”1. IFEA Arkeoloji Buluşmaları”nda, 9 ülkeden 50’ye yakın bilim insanı tarafından 35 sunum yapılacak. Sunumlar, tarih öncesinden Ortaçağ’a Türkiye’deki arazi çalışmaları, müze araştırmaları, tarih, sanat tarihi, tarihsel coğrafya, nümizmatik, epigrafya ve mimarlık gibi arkeolojik araştırmaların her alanını kapsıyor.

08.11.2010 Cumhuriyet