Yol Kazısında Tarihi Eser Bulundu

828

Çanakkale’nin Bayramiç ile Ezine ilçeleri arasındaki yol genişletme çalışmaları sırasında Bizans dönemine ait sütun parçaları ile üzerinde haç işareti bulunan duvar başlığı ortaya çıktı.

İki ilçe arasındaki Yahşıeli köyü Palamutluk mevkisinde çalışma yürüten ekipler, sütun parçaları ve çeşitli kalıntıların ortaya çıkması üzerine jandarma ekiplerini bilgilendirdi.

Jandarma ekiplerinin haber verdiği müze müdürlüğü yetkilileri, buraya gelerek incelemelerde bulundu.

Çanakkale Müze Müdür Vekili Ömer Özden, yol genişletme çalışmaları sırasında ortaya çıkan parçaların incelemeye alındığını söyledi.

Yol çalışması sırasında, 4 adet granit, bir adet de mermer sütunun ortaya çıktığını dile getiren Özden, şu bilgiyi verdi.

“Bölgede yaptığımız inceleme neticesinde 1 adet 3 metre 7 santimetre uzunluğunda 45 santimetre çapında sütun parçası ve 4 adet 1,5 metre uzunluğunda 37 santimetre 4 sütun parçası ortaya çıktı. Ayrıca 1 adet küçük mermer ante (duvar) başlığı bulundu. Çevrede de tuğla ve çatı kiremidi parçalarına rastlandı. Bu somut belgelerin incelenmesi sonucu, Geç dönem Bizans (M.S. 11-13. yüzyıl) kırsal nitelikli (köy yerleşkesi) ile karşılaşıldığı izlenimi oluşmuştur. Konu Koruma Kurulunda incelenip değerlendirilecektir. Bölgede yapılan kazı çalışmaların durdurulması istenmiştir.”

08.11.2010 Milliyet