Çemberlitaş, Yeni Yüzüyle Işıldayacak

927

Milattan sonra 330 yıllarında İmparator I. Konstantin onuruna, İstanbul’un yedi tepesinden biri olan ve şu anki adıyla Çemberlitaş olarak adlandırılan semtteki tepeye dikilen Çemberlitaş sütunu, 8 yıldır sürdürülen restorasyon çalışması kapsamında yenilenen yüzüyle göz kamaştırıyor.

AA muhabirinin İstanbul Büyükşehir Belediyesinden aldığı bilgiye göre, Anıtlar Kurulu’nca onaylı restorasyon projeleri Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü tarafından yapılan, restorasyon uygulamaları ise Yapı İşleri Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen Çemberlitaş Sütunu’nun restorasyonu 8 yıllık çalışmanın sonucunda sona erdi.

17 Ağustos 1999 depreminin ardından Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Çemberlitaş Sütunu’nda depremle ilgili hasar tespit çalışması yapmasından sonra sütunla ilgili sağlamlaştırma yapılmasına karar verildi. Bunun üzerine 2002 yılında Kültür Bakanlığına bağlı Restorasyon ve Konservasyon Müdürlüğü gözetiminde Çemberlitaş’ta temizlik çalışması yapıldı.

Sütunla ilgili restorasyon projeleri öncesi Jeo Radar Sistemi kullanılarak üç boyutlu çatlak haritaları çıkarılan Çemberlitaş’ta sütunun üzerindeki çatlaklar ve 1972 yıllarında yapılmış dolgularla ilgili teknik rapor hazırlandı.

Temizlik sonrası sütunla ilgili toplanan verilerle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü restorasyon projesi yapıldı. Restorasyon projeleri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca 8 Haziran 2005’te kararla onaylanarak çalışmalara başlandı.

Ayrıca, Çemberlitaş’a tramvay titreşimlerinin zarar verebileceği endişelerine karşı, İstanbul Ulaşım A.Ş tarafından zemin titreşim ölçümleri yapılarak ray altına özel titreşim azaltıcı bağlantı elemanları döşendi.

Çemberlitaş Sütunu çevre düzenlemesi çalışması kapsamında ise sütunun küfeki kısmındaki derzleri tamamlandı.

Eksik küfeki bölümlerine yeni taşlarla tamamlama yapıldıktan sonra sütunun etrafına 40×40 ebadında döşeme ve basamak yapıldı. Sütun etrafında bulunan kırılmış, çökmüş ve yama yapılmış bölümler sökülerek yeni granitlerle detayına göre bordür ve kaplama çalışmaları devam ediyor.

-GECELERİ GÖZ KAMAŞTIRACAK-

Çemberlitaş Sütunu aydınlatma çalışması kapsamında ise sütununun dört çapraz köşesine, 4 metre yüksekliğinde aydınlatma direği, üzerine 2’şer adet projektör konularak aydınlatma yapılacak.

Projektörlerin bir adedi beyaz ışıkla sütunu, diğeri sarı ışıkla küfeki taşı kısmını aydınlatacak.

Kablo montaj işlemine başlanılan ve Kasım ayı sonuna kadar tamamlanması planlanan çalışmaya restorasyon ile birlikte toplam 1 milyon 856 bin 65 TL harcama yapıldı.

18.11.2010 Zaman