Laodikya’da Tarihi Odanın Üzeri Camla Kaplandı

768

Denizli’nin Laodikya Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları kapsamında, Türkiye’de ilk kez bir tapınağın cephesi ayağa kaldırıldı. Tapınağın arka kısmındaki dinsel arşiv odasının üzeri camla kaplandı. Ziyaretçiler yaklaşık 300 metrekare olan camın üzerinde yürüyerek tarihi eserleri 6 metre yükseklikten inceleyecek. Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Laodikya’yı yaşayan bir arkeoloji parkı yapmak için çalıştıklarını söyledi.

Eskihisar Mahallesi yakınındaki Laodikya Antik Kenti’ni gün ışığına çıkarmak için kazı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Yılın 12 ayı devam eden kazı çalışmaları Pamukkale Üniversitesi tarafından sürdürülüyor. 7 yıldır yapılan kazı çalışmalarında çeşitli tarihi eserler gün yüzüne çıkarıldı. 5 yıl önce kazı çalışmaları başlanan Tapınak A’da geçen yıl da restorasyon çalışmaları başlatıldı. Bitme aşamasına gelen Tapınak A’da 13 sütun ayağa kaldırıldı ve geniş avlusu açıldı. Tapınak A’ın arka kısmında 6 metre direnliğindeki dinsel arşiv odası da düzenlendi. Dinsel arşiv odasının üzeri çelik konsiksiyon döşenip, yaklaşık 300 metrekera kırılmaz camla kaplandı. Buraya gelen ziyaretçiler camın da üzerinde yürüyerek aşağıdaki eserleri inceleyebilecek.

115 BİN TL’YE MAL OLDU

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, dinsel arşiv odasını camla kaplayarak koruma altına da aldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Cam kaplama 115 bin TL’ye mal oldu. Türkiye’de ilk defa burada uygulandı. 6 metre yüksekte dolaşıyorsunuz. Altta tapınaktan çıkan malzemeleri sergiliyoruz. Antik dönemde tüm tapınak malzemelerinin saklandığı özel bir bölüm burası. M.S. 4’üncü Yüzyılda Hıristiyanlığın yaygınlaşmasıyla birlikte burası arşiv olarak kullanılmış. Çünkü bol miktarda biz bu alanda kurşundan yapılmış posta mühürleri, pişmiş topraktan yapılmış kutsal koku şişeleri bulduk. Korumamızın diğer bir sebebi de duvarlarda grafit olarak çizilmiş geyik sıraları, balık ağları, yelkenli gemiler yer almakta. Deniz feneri de görülüyor. Ayrıca bir de siyah boyayla yapılmış primitif süslemeler var, örneğin çim adam diye adlandıracağımız başı çizilmiş. Bazı yazıtlar grafit olarak yazılmış.”

‘600 YIL KAZI GEREKİYOR’

Türkiye’de bir tapınağın gerçek cephesinin ilk kez ayağa kaldırıldığını belirten Prof. Dr. Şimşek şöyle devam etti:

“Merdiven, merdiven korkulukları ve gerisinde bulunan sütunları başlarıyla ayağa kaldırıldı. Gerçekte burada antik döneme ait çok az malzeme kalmış. Yaşayan bir arkeoloji parkı düşüncemiz var. Laodikya 5 kilometrekarelik bir alanı kaplayan metropol bir kent. Türkiye’de en büyük ve geniş bir ekiple kazı ve restorasyon çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burayı tamamen ortaya çıkarmak için 600 yıllık kazı yapılması gerekiyor. Biz 8 yıllık çalışmanın ardından Laodikya’yı gezilip görülebilecek bir hale getirdik, gezilip görülebilecek yerler listesine soktuk. Çalışmalarımız devam ediyor.”

16.11.2010 haberler.com