Uzuncaburç Antik Kenti İlgi Bekliyor

1077

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç beldesinde günümüze kadar ayakta kalan zengin yapıları ile dikkat çeken ‘Uzuncaburç Antik Kenti’nin, tanıtım eksikliği nedeniyle yeterli ilgiyi görmediği bildirildi.

Bölgenin en önemli tapınağı niteliği taşıyan ve kurulduğu dönemlerde Silifke ile Erdemli ilçeleri arasındaki çok sayıda yerleşim yerinin merkezi olarak bilinen Uzuncaburç, kendine has özellikleriyle dikkati çekiyor.

Silifke Müzesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, geçen yıl bin 629’u yabancı 5 bin 799, bu yılın 10 ayında ise bin 927’si yabancı 6 bin 119 kişinin ziyaret ettiği antik kentle aynı adı taşıyan beldede oturan halk, yöreye gelen turistlere yaptıkları hediyelik eşyaları satarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Köylüler, bölgenin önemli bir turizm merkezi haline geleceğini günü bekliyor.

Uzuncaburç Dayanışma Kalkındırma Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yörenin kültürel ve tarihi açıdan oldukça zengin olduğunu ancak, yeterince tanıtılmadığını savunarak, ‘Uzuncaburç, görkemli yapısının yanı sıra tarihiyle de keşfedilmeyi bekleyen hazine gibi. Bunun ortaya çıkarılıp Türk turizmine kazandırılması gerekiyor’ dedi.

Bölgede yapılacak arkeolojik kazı çalışmasının antik kentin gerek ulusal gerekse uluslararası alanda daha iyi tanımasında etkili olacağını belirten Ünver, Uzuncaburç’un bir Kızkalesi, Cennet-Cehennem veya Kanlıdivane Antik kentine göre iç kesimlerde kaldığı için yeterince bilinmediğini, ancak yine de Türkiye’nin yanı sıra çeşitli ülkelerden ziyaretçilerin geldiğini kaydetti.

Uzuncaburç’un Türkiye’deki birçok antik kentten daha görkemli yapıya sahip olduğunu öne süren Ünver, ‘Uzuncaburç’un hem turizmde hak ettiği yere gelmesi, hem de turizmden hak ettiği payı alması için gerekli çalışmaların hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Kazı çalışması, müze, turistik tesis gibi uzun vadede yapılacak çalışmalarla bölge turizmin göz bebeği haline gelebilir’ diye konuştu.

Uzuncaburç’ta uzun yıllar rehberlik yapan Hamza Şimşek de, antik kente yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra arkeolojik alanda çalışma yapan bilim çevrelerinin de ilgi gösterdiğini söyledi.

Uzuncaburç’a ilk defa gelenlerin hayranlıklarını dile getirdiklerini ifade eden Şimşek, ‘Silifke ilçe merkezinden gelip de ilk defa gördüklerini söyleyenler de oluyor. Yabancılar ise burayı ya internet aracılığıyla ya da eş dost tarafından paylaşılan yazı ve fotoğraflar sayesinde tanıdıklarını söylüyorlar. Oysa, bu değerli tarih hazinesinin kapsamlı bir şekilde tanıtılması gerekir’ dedi.

– UZUNCABURÇ-

Mersin’in en önemli ve en iyi korunmuş tarihi kalıntılarının bulunduğu Uzuncaburç Antik Kenti, Silifke ilçesinin 30 kilometre kuzeyindeki Uzuncaburç beldesinde yer alıyor. Helenistik çağda merkezi Uzuncaburç’un 4 kilometre doğusundaki Olba (Ura) Krallığı’nın ibadet yeri olan Uzuncaburç yerleşim yerinin, Roma döneminde, MS 72 yılında İmparator Vespasianus zamanında Olba’dan ayrılarak Diocaesarea adıyla özerk, kendi adına para basabilen yeni bir site durumuna getirildiği belirtiliyor.

Diocaesarea’daki Zeus Tapınağı, burç ve piramit çatılı anıt mezar Helenistik, sütunlu cadde, tiyatro, tören kapısı, Çeşme, şans tapınağı ve zafer kapısının Roma döneminden kalma yapılar olduğu, 5’inci yüzyılda Hıristiyanlığın yörede gelişmesi ile Zeus Olbios Tapınağı’nın kiliseye dönüştürülüp, ayrıca, yeni kiliseler de yapıldığı ifade ediliyor.

Bizans döneminin ardından 1071’de Türklerin Anadolu’ya girmesiyle Türk çağının başladığı kente şehrin sembolü olan yüksek burçtan dolayı ‘Uzuncaburç’ adını verdiği kaydediliyor.

22.11.2010 haberler.com