Patara Antik Kenti Hız Kazandı

716

Antalya´da Patara Antik Kenti´ndeki Likya Birliği Meclis binasının restorasyonu hız kazandı. Restorasyonun Nisan´da tamamlanması amaçlanıyor.

Patara Kazıları ve Likya Birliği Meclis Binası Restorasyon Başkanı, Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Likya Birliği Meclis binasının restorasyonu çalışmaları çerçevesinde binlerce taşın sıralanarak numaralandırıldığını söyledi. Projede kullanılan taşların yüzde 85´inin orijinal olduğuna işaret eden Prof. Dr. Işık, geriye kalan yeni taşların da yöreden sağlandığını ve aslına uygun işlenerek, binaya yerleştirildiğini söyledi. Prof. Dr. Işık, orijinal meclisin 20 oturma sırasının da aslına uygun yerleştirildiğini ve 1300 kişinin oturabileceği hale getirildiğini kaydetti.

50 kişilik ekibin yürüttüğü kazılarda, orijinal tarihi yolun ortaya çıkarılacağını belirten Prof. Dr. Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Nisan ayına kadar yapılan çalışmaları bitirmeyi öngörüyoruz. 23 Nisan 2011´de de TBMM´nin himayesinde bir açılış töreni yapılacağını biliyoruz. Bu proje hiç kuşkusuz ülkemizin tanıtımı açısından çok büyük öneme sahip. Buraya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ülkemize bakışını değiştirecek bir proje. Tanıtımımız açısından da çok büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.”;

26.11.2010 Memleket Haber