Myra Antik Kenti’nde Yeni Araştırma

746

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Myra-Andirake Kazı Başkanlığınca başlatılan ”Arkeojeoradar” çalışmasıyla Antalya’nın Demre ilçesindeki Myra Antik Kenti’nin toprak altında kalan bölümleri araştırılıyor.

Anomoli adlı firma tarafından 175 bin lira ihale bedeliyle yürütülen ve 2 ay sürmesi beklenen çalışmalar, Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında, Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü denetiminde, 4 jeofizik mühendisi ve 2 arkeolog tarafından yürütülüyor.

Kazı başkanlığını yürüten Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl antik kentin bir kısmında bu çalışmanın yapıldığını belirterek, yerin 10 metre altındaki M.S. 11-12. yüzyıla ait bir Bizans kilisesinin gün ışığına çıkarıldığını söyledi.

Bu yıl daha geniş bir alanda ”arkeojeoradar” çalışması başlatıldığını ifade eden Çevik, çalışmayla Myra antik kent merkezinin alüvyonlar altında kalan yapılarını, yollarını ve antik kent dokusunu anlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Çevik, şunları söyledi:

”Myra Antik Kenti, Likya Uygarlığı’nın en büyük kentlerinden biriydi. Bugün yeryüzünde görünen antik tiyatro, kaya mezarları ve hamam gibi birkaç yapı var. Geri kalan yapılar İtalya’daki Pompei antik kenti gibi yerin en az 6 metre altında alüvyonda saklı duruyor. Görünmeyen kenti arkeojeofizik yöntemiyle görmeye çalışıyoruz. Ölçülebilen yerleri ölçüyoruz. Ortaya çıkan sonuçları, kazılarda kullanacağız. Burada bilimsel yöntemlerle antik Demre’yi anlayıp, bugünün Demresi’nin gelişmesinin hatlarını çizeceğiz. Yeni yapılacak imar ve koruma amaçlı planların doğru olarak oluşturulmasına katkı sağlayacak bilimsel veriler elde edilecek. Bu veriler, planlamanın sağlıklı yapılmasına katkı sağlayacak. En önemlisi yer altındaki yeni bir Pompei, Demre’de ortaya çıkacak.”

08.12.2010 Samanyolu Haber