Japonlar Kırşehir’de 50 Yıl Arkeoloji Kazı Yapılacak Höyük Buldu

733

Arkeoloji Kazılar Yaparak Müze Açan Japonlar, Bu Sefer de Kırşehir-Ankara Kara Yolu Bulunan Karahıdır Kasabası Yakınlarında Bulunan Bir Höyükte Kazı Çalışmalarına Başladı.

Kırşehir’in Kaman ilçesi Kalehöyük’te arkeoloji kazılar yaparak müze açan Japonlar, bu sefer de Kırşehir-Ankara kara yolu bulunan Karahıdır kasabası yakınlarında bulunan bir höyükte kazı çalışmalarına başladı. İlk sondaj çalışmalarında Hitit dönemine ait saray bulan Japon arkeologların, kazı çalışmalarına 2011 yılı itibariyle başlayacağı öğrenildi. Kırşehir’in yer altı eserlerinin önemli olduğu bölgelerden biri olan höyükte yapılan kazılar sonucu ortaya muhteşem eserlerin çıkması bekleniyor.

Kaman ilçesine bağlı Çağırkan kasabasında ise Japonlar tarafından başlatılan kazılar aralıksız devam ediyor.

Kazılardan elde edilen eserler yine Çağırkan’da kurulu müzede sergileniyor. Çağırkan Kalehöyük’te yapılan kazı çalışmaları, Kırşehir merkeze bağlı Karahıdır kasabasının hemen girişinde bulunan höyükteki kazı çalışmaları, 2010 yılında sondaj çalışmalarıyla başladı. Türk-Japon işbirliği ile yapılan kazılarda şu ana kadar çeşitli bulgulara rastlandı. Karahıdır Höyük’ün içinde sarayın olduğu ileri sürüldü. Kazıların 50 yıla yayılacağı ve burada çıkan eserlerin yine burada sergileneceği bildirildi.

Japon yetkililerden alınan bilgiye göre höyük üzerinde birçok döneme ait eserler bulunduğu belirtildi. Yetkililer, burada başlanacak kazı için Japon hükümeti tarafından büyük bir ödenek ayrıldığını, kazıların 2011 yılında başlayıp en az 50 yıl sürmesini beklediklerini söyledi.

10.12.2010 haberler.com