Karamağara Mevkiinde Bizans Dönemine Ait Küçük Kilise Bulundu

2012

Karamağara mevkiin eski belediye çöplüğü alanında yapılan kazı çalışmalarında bizans dönemine ait tarihi eserler bulundu.

Karamağara mevkiinde Kırıkhan Belediyesi tarafından daha önce çöp alanı olarak kullanılan alanda bir vatandaşın ihbarı üzerine İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü tarafından araştırma başlatıldı.

Araştırmada tarihi kalıntı bulgusuna rastlanınca kazı çalışmalarına başlanıldı. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda, Bizans dönemin de kullanılan şapel(küçük kilise) gün ışığına çıkarıldı. Şapelin etrafında rahip yada rahibelere ait olduğu düşünülen üç mezar bulundu.

M.S. 6. yüzyıla ait olduğu belirlenen şapelin 8 mertde uzunlukta ve 6 metre genişlikte olduğu belirtildi.Şapelin kilisenin yanısıra bir vakfa, okula veya mezara ait olabileceği de belirtildi. Kazılarda bronz yüzük ve bilezikte bulundu. Kazı alanının koruma altına alındığı ve çalışmaların devam edeceği vurgulandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kaymakam Fecri Fikret Çelik “ Kırıkhan’da böylesine tarihi bir eserin gün ışığına çıkartılıyor olması bölge turizmine katkı sağlayacaktır. Hatay’ın bir çok bölgesinde bulunan tarihi değerlere bir katkı sağlayacağına inanıyorum”dedi.

12.12.2010 Kırıhan Olay