Sebastapolis’te 2010 Kazı Çalışmaları Tamamlandı

845

Sulusaray ilçemizde bulunan sebastapolis antik kentinde 19 ağustos 2010 tarihinde başlayan kazı çalışmaları sona erdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Valimiz Sayın Şerif Yılmaz; Sebastapolis Antik Kenti’nde kurtarma kazılarının 19 Ağustos 2010 tarihinde 20 yıl aradan sonra tekrar başladığını belirterek; çalışmaların Tokat Müzesi başkanlığında Doç. Dr. Markus Kohl’ün bilimsel danışmanlığında arkeologlar Mesude Matoğlu ve Ali Alkan’dan oluşan 20 kişilik ekip tarafından yürütüldüğünü ifade etti.

Temizlik ve sondaj çalışmalarının Tokat Müzesi tarafından 1987-1990 yılları arasında yapılan kurtarma kazıları sırasında açığa çıkarılan hamam ve kilise kalıntılarının olduğu alanda yapıldığını söyleyen Valimiz Sayın Şerif Yılmaz gerçekleştirilen kazı çalışmalarının sonucu ile ilgili açıklamasına şöyle devam etti: “Kilisenin batısındaki mekânda beyaz ve mavi mermer plakaların yan yana dizilmesi ile oluşturulmuş taban döşemesi açığa çıkarılmıştır.

1)Kilisenin zamanla dolmuş olan güney apsisi temizlenerek açığa çıkarılmıştır. Güneydeki küçük apsissin köşesinde bir sütun bulunmuştur. Altı sıra Yunanca yazıt bulunan sütunda ἈΓΑΘΕΙΝΟΣ ΕΥΣΕΒΟΥΣ ΣΕΜΠΡΩΝΙΩ ΤΩ YΙΩΙ ( Adı Sempronius olan bir adam oğluna şans olsun diye bunu adadı )şeklinde yazmaktadır. Yazıt Sulusaray taş eser deposuna taşınmıştır.

2)Kilise içinde duran gri mermerden yapılmış sütun Sulusaray’daki taş eser deposuna taşınmıştır. Sütunun bir yüzünde beş satır Yunanca yazıt bulunmaktadır. Sütunun üzerinde ΚΑΙ ΕΠΕΙ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΡΧΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ” Başpiskopos Basileus bunu adadı (yaptı)” şeklinde yazmaktadır.

3) Kilisede yapılan temizlik kazısında değişik dönemlere ait seramik parçaları, mermer plaka parçaları, 123 kilogram kurşun cüruf, pişmiş toprak çatı kiremidi ve tuğlalar,bir adet bronz aplike parça ile bir adet bronz Geç Osmanlı sikkesi ele geçmiştir.

Arkeologlar tarafından hamam ve kilise kalıntısında yapılan temizlik çalışmasında otuz beş kamyon hafriyat ve çöp atıldığı ifade eden Valimiz Sayın Şerif Yılmaz; 2010 yılında ayrıca hamam ve kilise kalıntısının olduğu alan 1,5 m tel örgü ve üzeri 30 cm yükseklikte üç sıra dikenli tel ile çevrilerek örenyerinde bir çevre düzenlemesi yapıldığını Kilise ve hamamda dağınık durumda olan mimari elemanlar sıralanarak görüntü kirliliğinin de giderildiğini sözlerine ekledi.

15.12.2010 haberler.com