Kayıp Kentin Bin 500 Yıllık Sırrı Kazılarla Açığa Çıkıyor

885

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğulları Mahallesi’nde 2007 yılında bir evin altında bulunan mozaiklerle ortaya çıkan Geç Roma Dönemi’ne ait kayıp kent Germenicia’yı gün yüzüne çıkarmak için başlatılan kazı çalışmaları sürüyor.

Mozaiklerin, Zeugma ve Efes Yamaçevler’deki mozaiklerle eş zamanlı ve çok kaliteli olduğu belirlenirken, bin 500 yıl öncesi yaşama ait bir çok sırrın da açığa çıkması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da kamulaştırılan alanda Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü kontrolündeki çalışmaları sürüyor. Antik haritalarda Germenicia şehrinin Kahramanmaraş olarak gösterildiğini, ancak hiçbir mimari kalıntının günümüze kadar gelmemiş olması nedeniyle bugüne kadar bilim çevrelerince yerinin tespit edilemediğini söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, tesadüfen bulunan mozaiklerin toprağa gömülen 1500 yıllık antik kentin gün yüzüne çıkmasına vesile olduğunu ifade etti. Küçükdağlı, ”Kent antik Roma’da kendine ait para bastıracak kadar önemli ve ihtişamlı bir şehir olmasına rağmen uğradığı istilalar ve yangınlar sonucu yakılıp yıkılarak 1500 yıl toprağın derinliklerine gömülmüştür. Tam 1500 yıl sonra bulunan mozaikler antik kenti gün yüzüne çıkarmıştır.” dedi.

KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

Kasım ayının sonunda Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü’nün koordinasyonunda kazı çalışmalarına başladıklarını aktaran Küçükdağlı, ”İlk mozağin bulunmasının ardından bölgede geniş çaplı araştırma yaptık. İlk bulgularda 19 parseli tescil ettirdik. Şu anda belirlediğimiz parsellerden 5’inde kamulaştırma tamamlandı, 3’ünde ise devam ediyor. Kazı çalışmalarına da 3 parselde başlandı. Taban mozaiğinin bulunduğu evler yıkılarak üzerleri kapandı.” şeklinde konuştu. Kazı çalışmalarının devam edeceğini vurgulayan Küçükdağlı, ”Kazı çalışmalarının tamamlandığı yerler açık hava müzesi olacak. Böylece yerli ve yabancı turistlerin gezebilecekleri bir alan olacak. Halen 7 arkeolog kurtarma kazılarına katılıyor. Böylece şehrin geleceğini değiştirecek olan mozaikler gün yüzüne çıkmış olacak. Mozaikler M.S 5-6’ıncı yüzyıl Geç Roma Dönemi’ne ait 2 katlı ihtişamlı villaların zeminine döşenmiş ve o günün sosyal yaşamını anlatıyor.

17.12.2010 Zaman