Zile Kalesi’ndeki Restorasyon Çalışmaları

1329

Zile Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen tarihi Zile kalesinde restorasyon çalışmaları kapsamında kale içerisindeki tarihi saat kulesi de yenilendi.

Kulenin galvanizli sacdan yapılmış olan bölümünün aslına uygun olarak ahşabı ile değiştirildiği belirtildi. Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel de saat kulesi bölümünün kestane ağacından yapıldığını, 9.5 metre yüksekliğinde, üzerindeki kurşunlarıyla birlikte 4 ton ağırlığında olduğunu belirterek, kış mevsimi olmasına rağmen kaledeki restorasyonun devam ettiğini bildirdi.

Vidinel, ‘Yıllarca kalemizin üzerinde sacdan yapılmış bir ucube vardı. Saat kulesinin orijinal şekli ile yapım kararı alınarak kalenin yüzyıllar öncesi ilk yapıldığında üzerinde bulunan şeklin aynısı Kültür Bakanlığı tarafından yaptırılarak üzerine monte edildi’ ifadesini kullandı. Vidinel, kulenin üzerindeki bu görüntünün Türk milletinin yükselişinin, Anadolu’daki varlığının ve Türk’ün Anadolu’daki hakimiyetinin bir sembolü olduğunu belirtti.

17.12.2010 haberler.com