Doğu’nun Yeni Yüzü

1019

Doğu’nun yeni yüzü Mezopotamya’nın ‘Efes’i olarak anılan Dara antik kenti 2012’de turizme açılacak. Ancak kamulaştırma ve restorasyon için bütçe gerekiyor.

Mezopotamya’nın Efes’i olarak kabul edilen Dara antik kentinde yürütülen kazı çalışmalarında sezon kapandı. Antik kentin, kamulaştırma işlemleri tamamlandıktan sonra turizme açılması hedefleniyor. Roma İmparatoru Anastasius tarafından 504 yılında inşasına başlanan Dara (Oğuz), Geç Roma, Erken Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine işaret eden kilise, köprü, su kanalları, sarnıçları, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılarıyla bir tarihi gözler önüne seriyor.

Antik çağa ait mozaikler

Dara’da geçtiğimiz yıllarda yapılan kazılarda antik çağa ait çok sayıda hayvan figürlerinden oluşan mozaikler ve su sarnıçları ortaya çıkarılırken, kalıntıların milattan sonra 200- 300 yıllarına ait olduğu tahmin ediliyor. Zeugma’dan sonra en büyük mozaik alanı olduğu belirtilen bölüm geçen yıl belirlenmiş, ayrıca Babil ve Pers Krallığı’na ait 2 bin kişilik toplu mezar bulunmuştu.

Antik kentte Prof. Dr. Metin Ahunbay’ın danışmanlığında 1986 yılından beri yürütülen çalışmalar, bu yıl Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan’ın başkanlığında kentin nekropol alanında ve ikinci büyük sarnıç yapısında gerçekleştirildi.

17.12.2010 arkitera.com