“Asurlular İstanbul’da” Ayasofya’da

1295

Anadolu’da yaşayan Asurlulara ait eserler, 28 Aralık-28 Mart tarihleri arasında İstanbul Ayasofya Müzesi Aya İrini Atriumda sergilenecek.

Serginin düzenlemesini yapan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, ‘Asurlular İstanbul’da’ sergisinde Asurlular dönemine ait 496 eserin 1 ay süreyle sergileneceğini söyledi. Prof. Dr. Kulakoğlu, sergide Kültepe höyüğünde yaşayan ve ticari koloni kuran Asurlulara ait eserlerin yer alacağını belirterek, şu bilgiyi verdi:

”Sergide, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinden 312 eser, Kayseri Arkeoloji Müzesinden 183 eser, İstanbul Arkeoloji Müzesinden de bir adet çivi yazılı tablet yer alacak. Sergide 4 bin yıl önce Anadolu’da yaşayan Asurlulara ait çivi yazılı tabletler, topraktan yapılmış testi, vazo, tabak, meyvelik ve diğer ev eşyaları, mühürler, ağırlık ölçüleri, baltalar, ok uçları, mızrak uçları gibi eserler yer alacak.”

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ”İstanbul’da açacağımız sergide Asurlular dönemine ait çok değerli eserler yer alacak. Eserleri çok titiz bir çalışma ile seçtik” dedi. Kayseri Arkeoloji Müzesi Müdürü Asuman Arslan da müzelerinden seçilen 183 adet arkeolojik eserin, özel sandıklara konulup sergi için İstanbul’a gönderileceğini söyledi.

21.12.2010 Cumhuriyet