Juliopolis Antik Kenti Kazısı

1498

Juliopolis antik kenti kazısından çıkan çok özel 12 mücevherin sınırlı sayıdaki reprodüksiyonlarından oluşturulan ‘Juliopolis 2011 Koleksiyonu’ tanıtıldı.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin öncülüğündeki özel mücevher koleksiyonunun tanıtım toplantısı, Nişantaşı’ndaki Sofa Otel’de yapıldı.

Koleksiyonun tasarımcısı Beril Beşer, toplantıda yaptığı konuşmada, paha biçilmez antik eserlerden ilham aldığını belirterek, ‘Koleksiyon toplam 120 parçadan oluşuyor. Kazılarda elde edilen mücevherler farklı tarzlarda kullanımlarına göre şekillendirildi. Koleksiyonda kolye, yüzük, küpe, kol düğmesi gibi farklı türde alternatifler bulunuyor. Bütün ürünleri, sınırlı sayıda ürettik. Daha önce yaptığım hiçbir koleksiyon beni bu derece heyecanlandırmamıştı’ diye konuştu.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Arslan da kazı çalışmaları sonucu çıkardıkları eserlerin önemine işaret ederek, ‘Juliopolis’ten çıkan eserler arkeoloji dünyasında çığır açacak’ dedi.

Kazı çalışmalarında 2 bin yıllık mezarlarda, daha önce rastlanılmamış veya çok nadir rastlanan ahşap tabut, cerrahi tıp ve dişçi aletleri, tahta tarak, deri ayakkabı gibi eserlere rastladıklarını anlatan Arslan, ‘Yüzük, küpe, kolye, sikke kandil, seramik, kandil ve ayna gibi eserlerin yanında az önce söylediğim eserler, bilim, tarih ve arkeoloji dünyasında büyük ses getirecek. Biz kısa zamanda bu bulduğumuz eserlerin ve kazı çalışmaların kitabını yayınlayacağız. O zaman arkeoloji dünyası dikkatini Türkiye’ye yöneltecek’ şeklinde konuştu.

– JULİOPOLİS-

Tarihi kaynaklara göre, M.Ö 100 veya 101 yıllarında yaşadığı tahmin edilen Roma İmparatoru Jul Sezar, Pontus asıllı Basforos Kralı 2. Pharneke ile yaptığı savaş öncesi ‘Goordion Kome’ kentinden destek aldı. Savaşı kazanan Sezar, dünyaca ünlü sözü ‘Veni-Vidi-Vici’ (Geldim-Gördüm-Yendim) diyerek başarısını Roma’ya bildirdi. Bunun üzerine ‘Goordion Kome’de söz sahibi olan bir kişi, Sezar’a bağlılığından dolayı bu yerleşim bölgesinin adını ‘Juliopolis’ olarak değiştirdi.

Şehrin iki bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu, asıl yerleşim bölgesinin 1956’da yapılan Sarıyar Barajı’nın suları altında kaldığı belirtiliyor. Ankara’nın Nallıhan ilçesine bağlı Gülşehri mevkisinde olduğu tahmin edilen Juliopolis’e ait ilk kalıntıları 2009 yılında bulan Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürü Melih Arslan başkanlığındaki ekip, kazı çalışmalarına devam ediyor.

20.12.2010 haberler.com