Asfaltın Altından Tarih Çıktı

994

Kahramanmaraş’ta Germenicia antik kentini ortaya çıkarmak için başlayan kazı çalışmaları esnasında asfaltın 60 santim altında yeni mozaikler bulundu.

Kahramanmaraş Müze Müdürü Ayşe Ersoy, “Zeugma ve Efes mitolojiyi, Germenicia ise sosyal yaşamı anlatıyor” dedi.

Kahramanmaraş’ta 2007 yılında kaçak kazılar ve bazı duyarlı vatandaşların evlerinin altında mozaikler bulunduğunu ihbar etmesi sonucu ortaya çıkan Germenicia antik kentinde arkeolojik kazılar devam ediyor.

Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında yürütülen çalışmalar hızla sürerken, istimlak edilen evlerden yola doğru sürdürülen kazılarda asfaltın 60 santim altında yeni mozaikler ortaya çıkarıldı.

Roma İmparatoru Kaligula’nın babası Germenicia’nın ismini taşıyan antik kentin, 4 mahallenin altında olduğu ve 100’ün üzerinde yamaç villasının bulunduğu tahmin ediliyor. Bu kapsamda şu ana kadar 3 ev kamulaştırılarak kazı çalışmaları başlarken, 3 evin daha kamulaştırılacağı belirtildi.

Zeugma ve Efes antik kentleri ile aynı döneme ait olduğu öngörülen Germenicia’yı bu iki yerden farklı kılan özellik ise mitolojiyi değil, o dönemin sosyal hayatını anlatıyor olması. Bulunan eserlerde, o dönemde yaşayan Romalıların giyim ve kuşamı, hangi hayvanların yaşadığı ve hangi meyvelerin tüketildiği mozaiklere resmediliyor. Mozaiklerin milattan sonra 4 ve 5. yüzyıllara ait olduğunu kaydeden Kahramanmaraş Müze Müdürü Ayşe Ersoy, şunları söyledi:

“Yani tam bin 500 yıllık tarihi bir zenginlik, arkeolojik zenginlik bu iki katlı gecekonduların altında yatıyor. Bu sene itibarıyla geçen yıl yapılan kazıların devamı niteliğinde kazılar yapılıyor. Mozaiklerin asfalt yola doğru gittiği görüldü. Araya bir duvar çekildi ve asfalt yolda kazı çalışması yapıldı. Yoldan 60 santim aşağı indiğimizde mozaikli tabanın devamı bulundu. Bu mozaikler bize sosyal yaşamı anlatıyor. Diğer Zeugma mozaiklerinde, Efes Yamaç Villaları’nda hep mitoloji anlatılır ama bizim bulduğumuz, ortaya çıkardığımız bu mozaikte günlük yaşam, sosyal yaşam anlatılıyor. Mozaiklere bakarak Germenicia evlerinin, villalarının nasıl olduğunu, hangi hayvanların o dönemde yaşadığını, hangi bitkilerin hangi meyvelerin yetiştiği, bir Romalının ne giydiği, ayakkabısının nasıl olduğunu, avcılıkla uğraştıklarını hepsini bu mozaikte yakalayabiliyoruz.”

“MOZAİKLERE PAHA BİÇİLEMEZ”

Mozaiklerin arkeoloji dünyası açısından çok önemli ve paha biçilemez olduğunu vurgulayan Ersoy, “Çünkü Maraş’ta kayıp bir kent gün yüzüne çıkarıldı bu mozaikler sayesinde. Bilim adamları Germenicia kentini bizim şehrimize lokalize etse de ayakta bir kalıntının bulunmaması nedeniyle değişik yerlerde kenti arıyorlardı. Fakat ortaya çıkan mozaikler sayesinde artık Germenicia antik kentinin burası olduğunu, bu dört mahallenin Germenicia yerleşim sahasına ait olduğunu söyleyebiliriz. Mozaikler dediğim gibi arkeoloji dünyasınca paha biçilemez” diye konuştu.

Bazı define avcıları bölgede geçmişte kaçak kazılar yapsa da bu kültürel mirasın geleceğe taşınmasının bilincinde olan vatandaşlar kendi rızalarıyla Kültür Müdürlüğü’ne giderek evlerinin tabanında mozaikler bulunduğunu ihbar etti. Bu kapsamda 10 evin altında mozaikli alanlar tespit edildiğini söyleyen Ersoy, “Şimdiye kadar toplam 3 ev kamulaştırıldı ve 3 evin de kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2011 yılı itibarıyla kamulaştırma çalışmalarına hız verecek” ifadelerini kullandı.

Kazı yapılan alanların güvenliğini de elden bırakmadıklarını ve 24 saat özel güvenlikle korumalarının sağlandığını kaydeden Ersoy, çalışmaların bitmesiyle ortaya çıkarılacak eserlerin bulundukları bölgede açık hava müzesi şeklinde sergileneceğini sözlerine ekledi.

24.12.2010 Kent Haber