Moryakup Manastırı’ndaki Arkeolojik Kazılar Şubat 2011’de Bitirilecek

750

Dünyanın ilk üniversitelerinden biri olan Moryakup Manastırı’nda arkeolojik kazılar devam ediyor. M.S. 209 yılında yapılan manastırın yer altında saklı bulunan bölümleri gün yüzüne çıkartılıyor. Bir zamanlar felsefe, mantık, edebiyat, geometri, astronomi, tıp ve hukuk eğitiminin verildiği manastırdaki arkeolojik kazıların Şubat 2011’de bitirilmesi planlanıyor. Kazılardan sonra bölge, Hz. Muhammed’in (S.A.V) torunu Zeynelabidin Türbesi’nin bulunduğu Zeynelabidin Camisi ile birleştirilerek ‘inanç parkı’ haline getirilecek.

Yıllardır terör olaylarıyla anılan Nusaybin’in kötü imajını değiştirmek için harekete geçen Nusaybin Kaymakamlığı, Mardin Valiliği’nin desteği ile ilçede bulunan tarihi mekânların restorasyonuna hız verdi. Kaymakamı Murat Girgin, ismi hep terör ve taş atan çocuklarla anılan Nusaybin ilçesini inanç ve kültür turizmi merkezine haline getirmek için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini istedi.

İlçede büyük tarihi hazinelerin bulunduğuna dikkat çeken Girgin, şöyle konuştu: “Bir yanda dünyanın ilk eğitim üniversitesi olan Moryakup Manastırı, bir yanda Hz. Muhammed’in torunu olan Hz. Zeynelabidin camisi ve türbesi bulunmaktadır. Ayrıca ilçede bulunan Morevgin Manastırı da ayrı bir tarihi zenginliği temsil etmektedir. İlçenin turizmini geliştirmek ve kötü imajı silmek için restorasyon ve kazı çalışmaları başlattık. Şu anda Harran Üniversitesi’nden daha eski bir tarihi bulunan Moryakup Manastırı’nda kazı çalışmaları devam ediyor. Burayı Zeynelabidin Camisi ile birleştirip bölgenin ilk inanç parkı haline getirmeyi amaçlıyoruz. Nusaybin’de önemli tarihi değerler bulunmasına rağmen maalesef turizmden faydalanamıyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren bu tarihi değerleri turizme açacağız. İnşallah bunları yaptığımız zaman Nusaybin kötü imajını silip inançların ve kültürlerin merkezi haline gelir.”

23.12.2010 TIMETURK