Çevreciler Antik Kente Villaya Karşı Ayakta

816

Dünyanın en eski parlamento binasının bulunduğu Patara’nın çevresine yapılan inşaatlara karşı Doğa Derneği uyarıyor: Patara için mücadele edelim

Antalya’daki antik kent Patara’nın çevresinde yapımına başlanan villa inşaatı Doğa Derneği’ni isyan ettirdi. Dernek Başkanı Güven Eken ‘Topkapı Sarayı Hazinesi’nde Kaşıkçı Elması neyse, Akdeniz’in elması da Patara’dır’ dedi. Patara’nın simgesel değeri olduğunu söyleyen Eken şöyle konuştu: ‘Antik kentte inşaatların yapılması, artık hırsızın hazineye girmesi anlamına geliyor. Çünkü en değerli taşınızı çalabiliyorlar. Ülkenin kıyılarını ve doğal zenginliklerini elde etmek isteyen insanlar var.’

Doğa Derneği başkanına göre 18 kilometrelik kıyı şeridinin günümüze kadar muhafaza edilmesi bir başarı. İnşaatlarsa korumayı ortadan kaldıracak. Eken Patara kumsalının deniz kaplumbağaları ve çok nadir bitki türlerinin yanı sıra tatlı suda yaşayan Nil kaplumbağasına ev sahipliği yapan olağanüstü bir kumsal olduğunu dile getirdi.

NEW YORK TİMES’A KONU OLMUŞTU

Prof. Dr. Havva İşkan Işık’ın başkanlığında yıllardır sürdürülen kazılarda Patara’da M.Ö. 200 yılında Likyalılar tarafından yapılan dünyanın ilk parlamento binası var. Yarım ay şeklindeki parlamento binasında bin 455 koltuk tespit edildi. Patara’daki meclis binası New York Times gazetesine de konu olmuştu. Gazetenin ‘Türkiye’nin kumlarına gömülmüş bir kongre’ başlığıyla verdiği haberde, 3 bin yıl önce Patara’da kurulu olan Likyalıların idari yapısının, ABD federatif sisteminin de temelini oluşturduğu belirtilmişti.

350 ÖNEMLİ DOĞA ALANINDAN BİRİ

Doğa Derneği’nin yaptığı çalışmaya göre 34 Akdeniz ülkesinde toplam bin 100, Türkiye’de de 305 Önemli Doğa Alanı (ÖDA) var ve barındırdığı canlı türleri, doğal zenginlik açısından Patara da onlardan biri.

23 NİSAN’DA YÖNETİCİLER PATARA’DA

Likya şehirlerinden her yıl seçimle gelen sivil yöneticilerinin görev yaptığı dünyanın en eski meclis binası 23 Nisan’da 200 ülkeden Dünya Meclis Başkanları toplantısına ev sahipliği yapacak.

26.12.2010 Akşam