Müze İnşaatı 10 Yaşında

1146

Eskişehir’de 10 yıl önce bakım ve onarıma alındığı halde ödenek yetersizliği nedeniyle çalışma yapılamayan, 3 yıl önce Eti Gıda AŞ’nin sponsorluğunda yeniden çalışmalara başlanan Arkeoloji Müzesi henüz tamamlanamadı.

Alınan bilgiye göre, Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nde 10 yıl önce başlayan bakım, onarım ve genişletme çalışmaları ödenek yokluğu nedeniyle 7 yıldır yapılamadı. Eti Şirketler Grubu Nisan 2008’de müzenin yapım işini üstlendi.

Eti Şirketler Grubu mimarlarınca yeniden çizilen proje Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kabul edilince, müzeye 7 yıldır yapılan ve yaklaşık 700 bin liraya malolan çalışmalar sona erdirildi.

Müzeyi tamamen yıkan Eti, yeni müzenin yapımına Mayıs 2008’de başladı. Müzenin yıkılması nedeniyle yaklaşık 24 bin tarihi eser, konteynerlerde muhafaza edildi. Toplam üç bloktan oluşması planlanan müze tamamlandığında Eti Arkeoloji Müzesi adını alacak.

Yapımında bazı aksaklıklar yaşanan müze 3 yıl geçmesine rağmen henüz tamamlanamadı. Teşhir ve sergi salonları da bitirilemeyen müze 10 yıldır ziyaretçi kabul edemiyor. Müzenin çevre ve aydınlatma düzenlemesinde de bazı sorunlar çıktı. Friglerin yaşadığı Eskişehir’deki müzenin duvarına yapılan Hitit dönemi resimleri de dikkat çekiyor.

Yaklaşık 6 ay önce müzenin Hasan Polatkan Bulvarı tarafına asılan ismi ve Eti amblemi büyük olduğu için indirilmiş, yerine daha küçük harflerle yazılan tabelayla değiştirilmişti.

Müzenin bazı duvarlarındaki kaplamalar düşmesi sonucu çalışmalar yeniden başladı. Bu arada beğenilmeyen çevre düzenlemesi de tekrar yapılacak. Öte yandan yetkililer müzenin ne zaman ziyarete açılacağının belli olmadığını bildirdi.

– ARKEOLOJİ MÜZESİ-

Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çevreden derlenen eserlerle 1945 yılında Alaaddin Camisi’nde kurulan Eskişehir Arkeoloji Müzesi, 1966 yılında Kurşunlu Camisi Külliyesi’ne, 1974 yılında da Akarbaşı semtindeki bugünkü binasına taşındı.

Müzede, tarih öncesi çağlara ait bitki ve hayvan fosilleri, Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig çağlarına ait heykeller, Demircihöyük kazısında elde edilen buluntular, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler, Antik ve İslami devirlere ait sikkeler, heykeller, lahitler, Şarhöyük (Dorylaeum) Roma Çağı yer mozaikleri ve Babadat kazısı buluntuları 2001 yılı Mart ayına kadar sergileniyordu. Müzedeki etnografik eserlerin bir kısmı konteynerlerin içinde muhafaza ediliyor.

03.01.2011 haberler.com