Allainoi Kararı İçin Keşif

1015

Allianoi’nin kumla örtülmesine sebep olan İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararına karşı açılan davanın keşfi yarın yapılacak.

İzmir’in Bergama İlçesi’nde yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı’nın suları altında kalacak olan Allianoi Antik Kenti’nin kaderini belirleyecek keşif yarın yapılacak. Allianoi Girişim Grubu tarafından, İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, geçen ağustos ayında aldığı, antik kentin kille örtülmesi kararına karşı açılan yürütmeyi durdurma davasında İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi tarafından oluşturulan 3 kişilik bilirkişi heyeti antik kente gidecek. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Cevizoğlu, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr Ertan Daş ve Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Birol Kaya’dan oluşan bilirkişi heyeti, antik kentin arkeoloji, sanat tarihi açısından önemi ve kille örtmenin su altındaki ;yapıyı koruyup korumayacağı konusunda rapor hazırlayacak. İzmir Adliyesi’nden sabah saatlerinde hareket edecek ;heyete keşif sırasında Allianoi Girişim Grubu üyelerinin yanı sıra İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş da eşlik edecek.

Yapılacak keşfin Allianoi için büyük önem taşıdığını belirten Avukat Arif Ali Cangı, “Keşif sonunda verilecek rapor Yortanlı Barajı’nda su tutulmasını engelleyebilecek” dedi. İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun, antik kentin kille gömülmesine izin veren geçen ağustos ayındaki kararına dayanak olan 765 Sayılı ilke kararına karşı Danıştay’da süren bir davanın daha bulunduğunu hatırlatan Cangı, şöyle dedi: “Kurul, ilke kararının, baraj inşaatının başlamış olduğu ya da bitmiş olduğu yerlerde bulunan ören yeri, antik yerleşim ve sit alanlarının su altında korunmasına olanak sağlayan 2 ve 3 no’lu maddelerine dayanarak Allianoi’nin kille kaplanmasına karar verdi. Biz de buna karşı Danıştay’da dava açtık. Bu dava da sonuçlanmak üzere. Eğer Danıştay bu maddelerin yürütmesini durdurursa 2 No’lu Kurul kararı dayanaksız kalacak ve doğrudan yürütmeyi durdurma kararı verilecek. O yüzden bu keşif çok önemli.”

04.01.2011 Milliyet