Meclis ‘Müze’ Alanını Bakanlığa Devretti

889

Geçen yıl jandarma tarafından başlatılan operasyon sonrası ‘Yüzyılın Talanı’ olarak adlandırılan ve Karya Kralı Hekatamnos’un mezarının bulunduğu alan müzeye dönüştürülme kararı alınmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın direktifleri ile başlayan kamulaştırma çalışmaları kapsamında, belirlenen alan Bakanlığa tahsis edildi.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Mülkiyeti Muğla İl Özel İdare’ye ait olan Milas Hisarbaşı Mahallesi, Hisarbaşı Sokak’ta bulunan kargir ev ve etrafı kamulaştırılarak müze yapılması karırının ardından Muğla İl Genel Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar ve Bayındırlık ile Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu üyeleri rapor hazırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devrini öngören komisyon raporları mecliste oy birliği ile kabul edildi ve 1. derecede Arkeolojik SİT alanı Bakanlığa devredildi.

KOMİSYONLAR OLUMLU GÖRÜŞ VERDİ

Muğla İl Genel Meclisi’nin Plan ve Bütçe, İmar ve Bayındırlık ile Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler komisyonları tarafından hazırlanan raporda, “Mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait Milas İlçesi Hisarbaşı Mahallesi, Hisarbaşı sokaktaki 1. derecede Arkeolojik SİT alanında bulunan taşınmaz üzerindeki kargir ev ve avlusu için Türkiye Kömür İşletmeleri Kurum Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında düzenlenen ‘Milas’ta yeni müze binası yapımı, çevre düzenlemesi, teşhir ve tanzimine” ilişkin protokol kapsamında başlayan çalışmalar nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kullanılmak üzere protokol kapsamında tahsisi uygun görülmüştür’ denildi.

BAKAN GÜNAY İNCELEMEDE BULUNMUŞTU

Milas’taki kral mezarı talanının ardından bölgeye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, çıkan eserlerin yerinde sergilenmesi gerektiğini ifade ederek, kaçak kazı yapılan alanın müze yapılması için çalışma başlatılmasını istemişti. Bakan Günay, “Çıkarılan eserleri inceleyeceğiz. Bulguların olduğu yerde sergilenmesi daha uygun oluyor. Yurtdışında böyle müzeler var. Biz de Milas’ta bir bölge müzesi oluşturabiliriz. Bulgular olduğu yerde sergilenebilir. Bununla ilgili ön araştırmayı başlattık” demişti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Jandarma ve polis ekiplerince Milas’ta düzenlenen operasyonda bulunan ve arkeoloji tarihi açısından son 100 yılın en önemli tarihi eserleri olarak gösterilen 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahdin bulunduğu noktaya ulaşmaya çalışan tarihi eser kaçakçılarının, 2 metre kalınlığındaki mermerleri özel ekipmanlarla deldikleri, 80 santimetre genişliğinde ve 10 metre uzunluğunda bir tünel kazdıkları ortaya çıkmıştı. Yaklaşık 1 yıl boyunca geceleri bölgede çalıştıkları iddia edilen 10 zanlı, mezar odasındaki lahdi pazarlamaya çalıştıkları esnada güvenlik güçlerince yakalanmış ve adliyeye sevk edilen 10 kişiden 5’i tutuklanmıştı.

06.01.2011 Bulancak Haber