Bakanlık Devreye Girdi, Telmessos ve Amintas’un Restorasyonu Yapılacak

993

Fethiye’nin simgesi haline gelen Telmessos Antik Tiyatrosu ve Amintas Kaya Mezarları’nın restorasyon programı Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın 2011 bütçesine dahil edildi. Ödenek çıkartılması halinde bakımsızlıktan çöplüğe dönen bu tarihi yerlerin restorasyonu yapılabilecek.

1960’lı yıllarda Fethiye Limanı’nın dolgusu için sütunları denize dökülen Fethiye (Telmessos) Antik Tiyatrosu için umut ışığı doğdu. Daha önce pek çok kurum veya kuruluş tarafından restore edileceği söylenen fakat bir türlü gerçekleşmeyen restore çalışmasını Turizm ve Kültür Bakanlığı yapacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Telmessos ve Amintas’ın 2011 mali yılı yatırım teklif programına alındığını duyurdu. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, Fethiye’nin önemli tarihi mekanlarından olan bu iki yerin ödenek nispetinde değerlendirmeye alınacağına dikkat çekildi.

“ÇALIŞMALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

İlçedeki sivil toplum kuruluşları ve odalar da Telmessos’un Fethiye’ye kazandırılması için gerekli takibatı yapacağını açıkladı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: “Telmessos Antik Tiyatrosu ve Amintas Kaya Mezarları Fethiye’nin ve bölgenin önemli kültürel ve tarihi varlıklarıdır. Bu varlıkların korunması ve bölge ekonomisine kazandırılması konusunda Oda olarak ilgili bakanlık ve kurumlar nezdindeki girişimlerimiz meyvelerini vermiştir. Söz konusu kültür ve tarihi varlıkların, Kültür Bakanlığı’nın, 2011 Mali Yılı Yatırım Teklif Programında yer verdiği ve değerlendirmeye alınacağını bildirmesi sevindirici. Bizler Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak sürecin takipçisi olacağız.”

Fethiye Müze Müdürü İbrahim Malkoç da ilçenin tarihi açısından büyük önem taşıyan Telmessos Anitk Tiyatrosu’nun restorasyonunun mutlaka yapılması gerektiğini söylerken, yaşanan gelişmeleri olumlu bulduğunu söyledi. Yaşayan bir kentin içerisine yapılması nedeniyle dünyadaki tek örnek olan Telmessos Tiyatrosu’nun bu özelliğine dikkat çeken Müze Müdürü İbrahim Malkoç “1990 yılında Kültür Bakanlığı’ndan gerekli izinleri alıp 1991 yılında Telmessos Antik Tiyatrosu’na kurtarma kazısına başladık. Dört yıl süren kurtarma kazısı sonucunda bugünkü Telmessos Antik Tiyatrosu’nun bir kısmını gün ışığına çıkarmayı başardık. 1995 yılından sonra kaynak bulunamadığı için tiyatronun restorasyonu tamamlanamadı. Tiyatronun yaşayan bir kentin içerisinde olması, Fethiye’nin turizmdeki geleceğine katkısı olabilir düşüncesindeyiz. Tiyatronun bir an önce restorasyonunun bitirilerek hem turizme hem de Fethiye’deki kültürel amaçlı faaliyetlere sunulması gerekir. Tiyatronun rölöve, restorasyon ve restitasyon projeleri tamamlanarak Muğla Koruma Kurulu tarafından onaylanmıştır.” dedi.

BAKAN RESTORE SÖZÜ VERMİŞTİ

Ekim ayında Fethiye Müzesi’nin açılışı için ilçeye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay burada yaptığı konuşmasında Telmessos Antik Tiyatro’sunun biran evvel turizme kazandırılması gerektiğini ifade etmişti. Günay açıklamasında Telmessos’un 2011 yılında restore edileceğini de sözlerine eklemişti.

İLGİSİZLİKTEN SÜTUNLARI DENİZE DÖKÜLDÜ

Erken Roma döneminde inşa edilen, M.S. 2.YY’da onarım geçiren Telmessos Antik Tiyatro, turizm kenti Fethiye’nin merkezinde bulunuyor. Bizans döneminde arena olarak kullanılan 6 bin kişi kapasiteli Fethiye Antik Tiyatro, Türkiye’nin denize yakın en eski tiyatrosu olma özelliğini taşıyor. Tiyatro, Fethiye’nin tarihine ışık tutan en önemli eserlerin başında gelmesine karşın ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle şimdilerde varoşların sığınağı haline geldi. 5 bin yıllık geçmişi bulunan Telmessos Antik Tiyatrosu’nun başına gelen tek gerçek ilgisizlik değil. 1960’lı yıllarda sütunları liman dolgu malzemesi olarak kullanılan bu tarihi mekan, 1990’lı yıllara kadar moloz yığınları altında kalmıştı. Hatta üzerine ev yapılarak kaybolması sağlanan Telmessos Antik Tiyatrosu, 1991 yılında yapılan kazı çalışmaları ile yeniden gün yüzüne çıkarılmıştı.

11.01.2011 Star Gündem