Evlerine Çingene Kızı’yla Dönüyorlar

886

Zeugma Mozaikleri’nin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, üzerinde ”Çingene Kızı” mozaiği resminin bulunduğu hediyelik eşyalarla şehirlerine, ülkelerine dönüyor.

Gaziantep’in Nizip ilçesi Belkıs köyün Fırat Nehri kıyısında, Gaziantep Müze Müdürlüğü’nün 1987 ilk kazılarıyla gün yüzüne çıkmaya başlayan ve daha sonra gerçekleştirilen kurtarma kazılarıyla gündeme gelen Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan çok sayıda mozaikten biri de ”Çingene Kızı” mozaiği.

Kurtarma kazılarının henüz başlamadığı 1992 yılında bulunan ”Çingene Kızı” mozaiği, mozaikteki kadın figürünün gizemli bakışlarıyla Zeugma’nın simgesi haline geldi. Nereden bakılırsa bakılsın karşısındakini izliyor izlenimini veren mozaiğe ilk çıkarıldığı zaman kimliği konusunda tanımlama yapılamadığı ve çingene kızını andırdığı için bu isim verildi.

Mozaikteki asma figürlerine dikkat çeken bazı kaynaklara göre ”Çingene Kızı”nın yer tanrısı ”Gaia” olduğu ileri sürülüyor. Gaia mitolojide, içinden tanrı soylarının çıktığı ilk element olarak kabul ediliyor.

İster ”Çingene Kızı”, ister yer tanrısı ”Gaia” olarak anılsın bu mozaik Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan en ilgi çekici mozaiklerden biri oldu. Zeugma Antik Kenti’nin tanıtımına da büyük katkı sağlayan ”Çingene Kızı” mozaiği, antik kentin simgesi haline gelmesi nedeniyle Gaziantep’te birçok işletmenin, dükkanın, lokantanın adı oldu, duvarlarını süsledi.

Yerli ve yabancı turistlerin de büyük ilgisini çeken mozaik, günümüzde sadece Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ni değil, hediyelik eşya olarak çeşitli ülkelerden ve şehirlerden gelen insanların evlerini de süslüyor.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edenler, Gaziantep Arkeoloji Müzesi Döner Sermaye İşletmesi Satış Mağazası’nda, üzerinde Çingene Kızı mozaiği resminin yer aldığı hediyelik saat, kitap ayracı, tişört, şapka, kupa, mumluk, magnet, anahtarlık, poster, biblo, kartpostal ve mozaikleri satın alıp Çingene Kızı’nı beraberlerinde şehirlerine ve ülkelerine götürüyor.

Hediyelik ürünlerin fiyatları 1 lira ile 2 bin lira arasında değişiyor.

İsteyen yerli ve yabancı turistler ”Çingene Kızı” mozaiğinin orjinalinin birebir kopyasına da sahip olabiliyor. Mozaik taşlarından ve ”Çingene Kızı” mozaiğinin ölçütlerine uygun olarak yapılmış mozaik, 2 bin liradan satılıyor.

Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaptırdıkları ürünlerle hem Zeugma Antik Kenti’nin hem de Gaziantep’in tanıtımını yaptıklarını belirtti.

İnsanların bir kente geldiğinde o kenti hatırlatacak küçük hediyelik eşyalar aldığını, Gaziantep için de ”Çingene Kızı” mozaiğinin sembol olduğunu dile getiren Yılmaz, ”Hediyelik eşyalarla Gaziantep ve Zeugma bağı daha da güçleniyor” dedi.

Yılmaz, Gaziantep Mozaik Müzesi’nde daha geniş bir alana satış mağazası kuracaklarını kaydetti.

11.01.2011 Star Gazetesi