Gırnavaz Höyüğü Tarihi Eser Kaçakçılarının Gözbebeği

1307

Tarihi Gırnavaz Höyüğü’nde kaçak kazı yapıldığı ortaya çıktı. İlçenin 4 kilometre kuzeyinde bulunan ve İslamiyeti ilk kabul eden cinlerin miri’nin mezarının bulunduğuna inanılan höyükte daha önce yapılan kazılarda çok sayıda tarihi eser bulunmuştu. Bunu bilen tarihi eser kaçakçıları gece vakitlerinde höyükte kaçak kazı yaptı.

Ne faili meçhul cinayetler aranıyor burada, ne de mühimmat…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Gırnavaz Höyüğü’nde yapılan bu kazılar kaçak… Köy ise tarihi eser kaçakçılarının gözbebeği…

Çünkü bu bölgenin yalnızca 4 kilometre kuzeyinde İslamiyet’i ilk kabul eden Cinlerin Miri’nin mezarının bulunduğuna inanılıyor ve yine bu bölgede daha önce yapılan kazılarda da çok sayıda tarihi eser bulunmuştu.

Bundan haberdar olan tarihi eser kaçakçıları özellikle gece vakitlerinde gelerek kaçak kazı yapıyor.

Höyüğe gezi amaçlı giden gazetecilerle durum fark edildi. 2 metre derinliğinde 1 metre genişliğinde yeni kazılmış çukurlar vardı ancak çukurların kazılması için resmi bir izin yoktu.

Tarihi yapısı ve İslam inancı açısından önemli bir yeri bulunan Gırnavaz Höyüğü’ünde 1982 – 1991 yılları arasında kazı çalışmalarında bulunulmuştu. Kazılarda çok sayıda tarihi eser ortaya çıkmış, bulunan eserler bölge illerindeki müzelere gönderilmişti.

Ancak 1992 yılında kazı yapan iki arkeologun faili meçhul bir cinayete kurban gitmesi sonucu 18 yıldır bölgede kazı yapılmıyor.

Kazılardan M.Ö 7. yy ait çeşitli kap kacaklar çıkarken bölgenin Hurri – Mitannilerin başkenti olduğu iddia ediliyor.

11.01.2011 haberler.com