Side Müzesi’nde Geçen Yıl 8 Eser İle Bin 643 Sikkenin Konservasyonu Yapıldı

999

Side Müze Müdürlüğü, geçen yıl bin 643 sikke ile 8 tarihi eserin restorasyon ve konservasyonunu yaptı. Geçen yıl itibariyle müze envanterine 2 bin 140 arkeolojik, 9 bin 838 sikke olmak üzere, toplam 11 bin 978 eserin kaydı yapıldı.

Müze Müdürü Güner Kozdere, sorumluluk alanlarında 49 arkeolojik, 5 doğal, 4 kentsel olmak üzere toplam 58 sit alanı ile 375 tescilli taşınmaz kültür ve tabiat varlığının bulunduğunu söyledi. Müzelerde de yıl sonu itibariyle 62’si sikke, 12’si arkeolojik olmak üzere, 74 eserin envanter kaydının yapıldığı bilgisini veren Kozdere, 2010’da müze envanterinden eser düşümü yapılmadığını ifade etti.

Kozdere, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, 6 Aralık 2010 tarih 4630 sayılı kararıyla Manavgat ilçesi Değirmenli ve Saraçlı köyü sınırlarında bulunan Asartepe ve çevresinde tespit edilen antik dönem kalıntılarını 1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillediğini kaydetti. Kozdere, müzede restorasyon ve konservasyon çalışmalarının, restoratör Suzan Okumuş sorumluluğunda restoratör Zuhal Avcı ve Beyzade Yaycıoğlu’nun yaptığını belirtti.

TÜKE TAPINAĞI AYAĞA KALDIRILACAK

Öte yandan, Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, turizm beldesinde kent müzesi kurma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Side’yi Side yapan ana unsurun tarihi eser ve arkeolojik zenginliği olduğunu belirten Uçar, beldelerinde kazı yapan Anadolu Üniversitesi’ne her alanda destek verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini kaydetti.

Uçar, önümüzdeki günlerde Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı ile eşi Feriştah Alanyalı’nın Side Belediyesi sponsorluğunda ticari agora içinde bulunan tarihi Tüke Tapınağı’nı gün yüzüne çıkarma çalışması yapacağını belirtti. Uçar, şöyle dedi:

“Side’yi Side yapan ana unsur, arkeolojik zenginliği ile sivil mimari eserleridir. Belediye olarak, tarihi eserlerin korunması ve gün yüzüne çıkarılmasında destekçi oluyoruz. Destek olmaya decam edeceğiz. Yeni yılda ilk desteğimizi, Tüke Tapınağı’nı ayağa kaldırarak vereceğiz.”

12.01.2011 Star Gündem