Dara Antik Kentte Bulunan 200 Eser Müzede Sergilenecek

1214

Mardin merkeze bağlı tarihi Dara köyünde bu yıl yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 200 eser Mardin Müzesinde sergilenecek.

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mardin’e 30 kilometre uzaklıktaki Dara Antik Kentinin Roma İmparatorluğu tarafından ‘askeri garnizon şehri’ olarak 507 yılında inşa edildiğini belirterek, bu mekanda ‘Geç Roma, Erken Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ dönemine ait sur, kapısı, pazar yeri, sütunlu cadde, köprü, Sarnıç, mozaikli yapı, hendek, nekropol (Arkeolojik şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölge) alanı ve kümbetin bir arada bulunduğunu söyledi.

Antik kentin üzerine yaklaşık 150 yıl önce günümüzdeki köy kurulduğunu, köy evlerinin yapımında tarihi eserlerin kullanılması nedeniyle bir kısmının tahrip olduğunu ifade eden Erdoğan, Prof. Dr. Metin Ahunbay danışmanlığında 1986 yılında burada başlatılan kazıların devam ettiğini kaydetti.

Erdoğan, 2010 yılında 20’si uzman 170 kişinin katılımıyla yaklaşık 7 ay süren kazılarda bir kilisenin ortaya çıkarıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

‘Bu yılki kazılar nekropol ve ikinci büyük Sarnıç çevresindeki alanda gerçekleştirildi. Geçmiş yıllarda yapılan kazı çalışmaları daha çok antik kentin mimari planının çıkarılmasına yapıların işlevlerinin tespitine yönelik yürütülmüştü. 2009 yılındaki kazılarda 3 bin dolayında insana ait kemik bulunmuştu. 2010 yılında Dara antik kentinin kültür turizmine açılması ve örenyeri vasfı kazanması amaçlanarak köy evlerinin üzerinde bulunmadığı ve kamulaştırma sorunu olmayan nekropol (mezarlık) alanında kazı yapıldı. 5. yüzyılda Anastasiupolis kenti olarak Anastasius tarafından kurulmuş. Roma geleneği ile yapılmış mezarlıkları açığa çıkarmak için o bölge yoğunlaştık. Genelde mezar hediyeleri çıktı. Mezraların üzerinde yazılar bize tarihçe ile ilgili bilgi verdi. Süryanice ve Latince yazılar bulduk. Dara ile ilgili yaptığımız yayın taramasında ve antik kaynak araştırmalarında da şunu keşfettik. Burada kutsal cumartesi günlerinde yeniden diriliş törenleri yapılıyormuş. Müslümanlıktaki Zekeriya Peygamber gibi, Hıristiyanlık inancında yine yeniden diriliş ve kemiklerin toplanıp tekrar ruhun bedene kavuşması ile ilgili ayinler düzenleniyormuş. O alanda kutsal kemik biriktirme alanında bu kemiklerin toparlanıp tekrar kutsanacağını ve tekrar dirileceği ile ilgili burada o tür bir alan oluşturmuşlar. Burada kaya oyulmuş lahit, tonoz ve sanduka olmak üzere 3 tip mezar var. Genelde din adamalarını ve ruhani liderleri bu sanduka mezarlarda yatıyor. Şu anda köyde bildiğimiz iki kilise kalıntılarına ulaştık. Tarihi kaynaklarda burada iki kiliseden bahsediyor.’

– İMAR PLANI ÇALIŞMASI

Müze Müdürü Nihat Erdoğan, kazılarda şimdiye kadar zindan olarak bilinen su sarnıcı ortaya çıkardıklarını da anlatarak, şunları söyledi:

‘Bu su sarnıcının hemen hemen tavan kısmına kadar moloz dolgu ile doluydu. Bunun içini boşalttık, şu anda restorasyona hazır hale gelmiş durumda. Buradaki su sarnıcı 18 metre uzunluğunda ve Bizans mimarı yapısının tüm özelliklerini taşıyor. Dara ile ilgili şu an bakanlığımızın koruma amaçlı imar planı çalışması var. Hem köy hem de antik kentin birlikte nasıl yaşayabileceği, köyün taşınıp taşınmayacağına yönelik bir çalışma önümüzdeki aylar içerisinde gerçekleştirilecek. Nakropol alanın kamulaştırma sorunu olmaması nedeniyle 2012 yılında turizme kazandırmayı planlıyoruz. Daradaki kazı çalışmalarında bu yıl 200’ün üzerinde taşınabilir kültür varlığı bulduk. Büyük bir çoğunluğu Roma ile tarihlenen eserler bunlar. Bunların arasında çeşitli seramik pişmiş kaplar, sikkeler, göz yaşı şişeleri ve benzeri taş kesiminde kullanılan murşlar elimize geçirildi. Zaten kentin büyük bir kısmı murş sayesinde oluşmuş. Bu eserler ortalama 1005 yıllık. Büyük çoğunluğu Roma dönemine ait taşınabilir 200 eseri kısa bir süre sonra müzemizde teşhire çıkaracağız.’

18.01.2011 haberler.com