2 Bin Yıllık Heykel, 1 Milyon Dolara Satılırken Ele Geçirildi

1242

Denizli’de kaçak kazı ile çıkarılan yaklaşık 2 bin yıllık bir heykelin, kaçakçılar tarafından 1 milyon dolara yurt dışına satılmak istenirken ele geçirildiği bildirildi.

Denizli İl Emniyet Müdürü Atilla Çınar, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı istihbarat sonucunda, Denizli’de bir kişinin kaçak olarak yaptığı kazı sonucunda elde ettiği bir heykeli, yurt dışına satmak için girişimde bulunduğunun belirlendiğini anlattı.

Tarihi eser kaçakçılığı yaptığı şüphesi ile takibe alınan H.A. (40) adlı kişinin alıcı gibi davranan polis ekiplerince heykelle birlikte yakalandığını kaydeden Çınar, şunları söyledi:

”İlimizdeki müze ve üniversiteden aldığımız bilgiler çerçevesinde, heykelin Helenistik döneme ait olduğu ve tescilli müze envanterinden olabileceği bize bildirildi. Konuyla ilgili yakalanan şahıs adli makamlara sevk edildi. Bu operasyon sayesinde çok kıymetli ve paha biçilemez bir eser ele geçirildi. Kültür mirasımızın yurt dışına çıkarılmasına engel olunması son derece güzel, son derece önemli diye değerlendiriyorum. Bu tür olaylara vatandaşlarımızın duyarlı olmasını ve herkesin kültür mirasına sahip çıkmasını istiyorum.”

-”SANATSAL ÖZELLİĞİ ÜST SEVİYEDE NADİR ESER”-

PAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek de sanatsal özelliği üst düzeyde bir eserle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Antik dönemde bronzdan yapılmış eserlere, sonraki dönemlerde eritilerek farklı amaçlar için kullanıldığı için çok nadir rastlanıldığını dile getiren Prof. Dr. Şimşek, Denizli bölgesinden çıkarılan ve ele geçirilen heykelin 75 santimetre boyunda ve Helenistik dönemden kalan bronz bir erkek heykeli olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Şimşek, ”Eser 2100-2150 yıl önce Anadolu insanının ne kadar sanata düşkün olduğunu, ne kadar hünerli olduğunu gösteren çok ünik, güzel bir örnek” dedi.

Heykelin klasik dönemin özelliklerini de yansıttığını belirten Prof. Dr. Şimşek, eser hakkında şu bilgileri verdi:

”Bu eserde Zeus’un Leda ile birleşmesinden doğan Polydeukes ve Kastor kardeşlerden birini nitelendirebileceğimiz bu bronz heykelde, özellikle ağırlık taşıyan bacaklar ile destek sağlayan bacak arasındaki uyum çok güzel verilmiş. Sağ elinde yukarıya doğru kaldırdığı bir mızrak taşımakta. Sol eli kalçaya doğru yaslanmış anatomi çok güzel gösterilmiş. Bu açıdan sanatsal yönü ağır basan bir eser.”

Prof. Dr. Şimşek, heykeli yurt dışına satmaya çalışan kişinin 1 milyon dolar istemesine karşın bu tarihi esere paha biçmenin mümkün olmadığına işaret ederek, ”Bugün herhangi bir Avrupa müzesine gittiğinizde bronzdan eserleri çok nadir görürsünüz. ‘Böyle bir eserin fiyatı şu’ diyemezsiniz. Çünkü fiyat biçilemeyecek derecede güzel” dedi.

19.01.2011 Zaman