10 Bin Yıllık Emanetler

701

Aydın-Muğla il sınırındaki Kayabükü köyünde günümüzden 10 bin yıl öncesine dayanan antik kalıntılar bulundu, Milas Müzesi’ne teslim edildi.

Aydın’ın Söke, Koçarlı, Karpuzlu ve Çine ilçeleriyle Muğla’nın Milas ilçesi arasındaki doğa harikası Beşparmak Dağları’ndan 10 bin yıl öncesine kadar ulaşan tarihi eserler bulundu. Dağlardaki bitki çeşitliliğini, yaban hayatını, yırtıcı kuşları, otantik köyleri, eski zeytin işliklerini, tarihi buluntuları, manastırları, tarih öncesi kaya resimlerini araştırmaya devam eden Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Kayabükü bölgesinde çok önemli antik kalıntılar tespit etti. Antik kalıntılar görüntü ve fotoğraf altına alınarak Milas Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Beşparmak Dağları, kültürel açıdan birçok antik yerleşim yerine sahip. Herakleia, Latmos, Labranda, Euromos, Alinda, Alabanda, Myus antik yerleşim yerleriyle birlikte, birçok manastır ve kale yapıları, antik döşeme yol ağları dağın her yanını sarıyor. Anadolu Parsı’yla ilgili Kayabükü Köyü’nde araştırma yapan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği üyeleri, köyün ilk adının Ören, daha sonra Viran ve en sonunda Kayabükü olduğunu belirledi. Yapılan araştırmada, buluntuların olduğu bölgede esrarengiz birçok kayayla karşılaşıldı.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, bölgede büyük bir ana kayanın çevresine yayılan birçok sur duvarları ve yerleşim yerlerine ait kalıntılar bulduklarını kaydetti. EKODOST yöneticileri, Tarihi kalıntıların araştırılması, kayıt altına alınarak tescil edilmesi, korunması ve tanıtılması için, bir yazıyla başvurarak alanla ilgili fotoğrafların olduğu bir CD’yi Milas Müze Müdürlüğü’ne gönderdi.

31.01.2011 arkitera.com