Side’deki Tarihi Eserler Nemden Özel Tasarımlı Klimalarla Korunuyor

1108

Side Müzesi’ne kurulan özel tasarımlı 3 klimayla, tarihi eserler yılın 12 ayı nemlenmeden ve yıpranmadan korunuyor.

Geçen yıl mevcut 2 bin 137 arkeolojik, 9 bin 837’si sikke olmak üzere toplam 11 bin 794 eserin tamamını dijital ortama aktardıklarını belirten Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere, müze içinde sergiledikleri tarihi eserlerin kışın soğuktan, yazın da sıcak ve nemli havadan etkilenmemesi için arkeolojik eserleri korumaya yönelik özel tasarımlı 3 klima yerleştirdiklerini ifade etti.

Türkiye’de tarihi eser restorasyon ve konservasyon çalışması yapan müzenin Side olduğunu belirten Kozdere, müze içinde daha fazla tarihi eser sergilemek için tarihi esere zarar vermeyen dolaplar yaptırdıklarını söyledi. Müze içindeki ışık sistemini tamamen yenilediklerini belirten Kozdere, yeni ışık sisteminin tarihi eserlerin ısıdan etkilenmesinin önüne geçtiklerini kaydetti. Kozdere, “Tarihi eserlere zarar verdiği için müze içinde kesinlikle flaşlı fotoğraf ve kamera kullanımına izin vermiyoruz. Yeni ışık sistemimizle müze içinde daha iyi flaşsız fotoğraf çekimi yapılabiliyor. Müze içindeki 3 klimayla tarihi eserlerin nemden etkilenmesinin önüne geçtik.” diye konuştu.

Side Müzesi’nin, tarihi eser zenginliği bakımından dünyanın sayılı müzeleri arasında yer aldığını belirten Kozdere, müzelerinde Antik dönem, Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiğini kaydetti.

MÜZE İÇİNDEKİ OSTEKLER ANTİK DÖNEME IŞIK TUTUYOR

Müze içinde antik dönemde ölülerin doğrudan ya da yakıldıktan sonra kemiklerinin bulunduğu kap ve lahitleri de sergilediklerini belirten Kozdere, Helenistik döneme ait küçük lahitleri mermer kül kutuları (ostotekler) bulunduğunu ifade etti. Kozdere, müze bahçesinde de kireç taşından yapılmış uzun yüzleri girlandlı (meyve, çiçek ve yapraklarından oluşan çelenk), dar yüzünden birinde ise hades kapısını (öbür dünya kapısı) gösterilmiş semerdan biçimli osteklerin bulunduğunu kaydetti.

06.02.2011 Zaman