Adana Yeni Camii Bitişiğindeki SİT Alanında Kazı Başlatıldı

848

Adana Arkeoloji Müze Müdürlüğü, kent merkezinde kazı çalışmalarına başladı. Merkez Seyhan ilçesine bağlı Kuruköprü Mahallesi’nde tarihi Yeni Camii bitişiğindeki 500 metre karelik alanının beş ayrı noktasında sondaj kazısı yapılıyor.

Arkeolog Tülay Ünlü’nün yönetiminde gerçekleşen kazılarda kemik ve metal parçaları bulundu. 10 işçiyle 3’üncü derece SİT alanında yürütülen kazıların 3-5 metre derinleştirileceği belirtildi. Çalışmalarda önemli bir tarihi bulgu çıkmadığı takdirde bu sahanın Yeni Camii’nin genişletilmesi amacıyla kullanılacağı kaydedildi.

Adana Arkeoloji Müze Müdürü Kazım Tosun, Yeni Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin vatandaşın ihtiyacına cevap vermeyen mabedi genişletme talebiyle söz konusu sondaj kazısını yaptıklarını söyledi. Kentte değişik öneme sahip SİT alanların bulunduğunu hatırlatan Tosun, “Caminin alanının genişletilebilmesi için öncelikle burada kazı yapmamız gerekir. Çalışmalar sonucu hazırlayacağımız raporu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunacağız. Kurulun vereceği karar doğrultusunda bir adım atılacak. Alanın genişletme izni çıkması halinde Seyhan Belediyesi burası için uygun projeyi hazırlayacaktır.” dedi.

12.02.2011 Zaman