Patara Antik Kenti’ndeki Kazı Çalışmaları

918

Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarındaki Likya Uygarlığı’nın başkenti Patara Antik Kenti’nde kış döneminde de kazı yapılıyor.

Aa muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından ortaklaşa yürütülen kazının başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, kazının, Patara Antik Kenti’nin ana caddesini Likya Meclisi binasına bağlayan cadde de yürütüldüğünü, antik kentin ana caddesini meclis binasına bağlayan caddede yaklaşık bir metre derinliğe inildiğini bildirdi. Kazıyla 80 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindeki yolun ortaya çıkarıldığına değinen Prof. Dr. Işık, kasımda başlayan kazının gelecek ay başında bitirileceğini bildirdi. Işık, kazıda 16 işçi ile 4 bilim adamının çalıştığını da kaydetti.

Prof. Dr. Havva İşkan Işık şu bilgileri verdi:

“Patara Antik Kenti’nin ana caddesi, geçtiğimiz yıllarda yapılan kazılarda tamamen ortaya çıkarıldı ve restorasyonu tamamlandı. Şu anda Likya Meclisi binasında restorasyon tamamlanmak üzere. Antik kentin meclis binasında TBMM’nin ev sahipliğinde ‘Dünya Parlamento Başkanları Toplantısı’ yapılması planlanıyor. Bu toplantıya gelecek başkanların Patara Antik Kenti’nin ana caddesinden yürüyerek antik meclis binasına ulaşmalarını istiyoruz. Bu nedenle ana caddeyi, Likya Meclisi binasına bağlayan tarihi yolu, kış kazılarında ortaya çıkarıyoruz. Artık kazıda sona doğru yaklaşıyoruz.”

13.02.2011 haberler.com