Göksun’un Tarihi Gün Yüzüne Çıkarılacak

874

Asur, Hitit, Roma, Bizans, Haçlı, Müslüman Araplar, Memluk, Selçuklu, Dulkadiroğlu Beyliği ve Osmanlı’dan izler taşıyan ‘Göksun’, Göksun Kaymakamlığı’nın başlattığı proje ile adeta yeniden doğuyor.

Göksun Kaymakamlığı Proje Ofisi tarafından hazırlanan ‘Bir Şehir Yeniden Doğuyor’ projesi ile Göksun’a 5 km mesafedeki Hacıömer Köyü Hacıyusuflu Tepesi mevkiindeki 1. derece sit alanında bulunan mozaikler gün yüzüne çıkarılacak.

Göksun Kaymakamı Mehmet Sinan Yıldız’ın büyük önem verdiği bu projeyle, Göksun’un binlerce yıllık uygarlık tarihi içinde oluşan kültürel mirasın açığa çıkarılması, korunması, tanıtılması, değerlendirilmesi, turizm açısından öneminin vurgulanması, kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak altyapının oluşturulması, toplumda tarih-arkeoloji-kültür bilinci oluşturulması hedefleniyor.

PROJE MALİYETİ 471 BİN 492 TL

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)’nın 2010 Yılı İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında kabul ettiği projenin öngörülen toplam maliyeti 471 bin 492 TL. 353 bin 619 TL’lik kısmı DOĞAKA tarafından finanse edileceği bildirilen projenin sözleşme imzalanmasından itibaren on iki ay içinde bitirilmesi planlanıyor.

Yapılacak kazı çalışmaları ile mevcut tarihi eserlerin devamını bularak, Göksun’un arkeolojik alandaki zenginliğine dikkat çekmek ve ilçenin tanıtımına katkı sağlamak istediklerini ifade eden Kaymakam Yıldız, “Bu projeyle yeni bir cazibe alanı oluşturarak ilçe turizmine katkıda bulunmak, ilçeye daha fazla turist çekmek, yerel halkın turizm gelirlerinden daha fazla pay almasını sağlayarak ilçe halkının gelir seviyesini yükseltmek istiyoruz.” dedi.

Taşınabilir kültür varlıklarının Kahramanmaraş Müzesi’nde sergileneceğini belirten Kaymakam Yıldız, şunları söyledi: “Ayrıca proje ortağı olan Göksun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçede eğitim gören ilköğretim öğrencileri arasından seçilecek 100 öğrenciye tarih, kültür ve arkeoloji konularında eğitimler verilecek. Taşınabilir kültür varlıklarını Kahramanmaraş Müzesi’nde sergilemek ve taşınamaz kültür varlıklarını ise koruma altına almak istiyoruz.”

18.03.2011 haberler.com