Müze Yetersiz Eserler Ortada

990

Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Türkiye’nin üçüncü büyüğü. Ancak gerek fiziki şartların yetersizliği gerek restorasyon çalışmalarının tamamlanamaması nedeniyle binlerce tarihi eser bahçede korunmaya çalışılıyor.

Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin fiziki şartlarının yetersizliği ve tamamlanamayan restorasyon çalışmaları nedeniyle 30 bine yakın tarihi eserin sergilenemediği belirtildi. Türkiye’nin üçüncü büyük müzesinin deposunun yetersizliği yüzünden çok sayıda eserin de açık alanda korunmaya çalışıldığı bildirildi.

Çoğu depoda kalacak

Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürvekili Umut Doğan, etnografya bölümünün restorasyonunun ay sonunda bitirileceğini, arkeoloji bölümünün restorasyonuna ise mayısta başlanacağını söyledi. Müzenin

deposunun kapasitesinin dolduğunu belirten Doğan, dışarıdaki eserlerin korunması için altı olan güvenlik kamera sayısını 24’e çıkardıklarını kaydetti.

Umut Doğan, “Etnografya bölümündeki çalışmaların ardından depodaki bazı eserleri burada sergileyeceğiz. Arkeoloji bölümünün restorasyonu bitse bile, fiziki şartların yetersizliği yüzünden yine depolardaki eserlerimizin büyük bölümünü gün ışığına çıkaramayacağız” dedi.

17.02.2011 Hürriyet