Akköprü de Sulara Gömülüyor

1244

Ege Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin 5. büyük barajı olan ve Dalaman Çayı üzerinde yapımı tamamlanarak Mart ayı içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak olan Akköprü Barajı’nın suları altında kalacak olan tarihi Akköprü barajında restorasyon çalışmaları başlıyor.

NTF İnşaat Firması tarafından yapım çalışmaları tamamlanan Akköprü Barajı’nın kuzeyinde bulunan ve MS 4.yy.da Roma dönemi eseri olan tarihi köprünün 70 metre üzerinde su tabakası oluşacak. 71 metre uzunluğunda ve 4 metre 10 cm genişliğinde iki kemerden oluşan tarihi Akköprü köprüsü için DSİ tarafından restorasyon çalışması yapılıyor. Tarihi yapının tüm bakımlarının yapılabilmesi için köprünün altından geçen Dalaman Çayı’nın akış yönü değiştirilecek. Köprünün bacak kısımlarından geçen sular çekildikten sonra iskele kurulacak. Kurulan iskele sayesinde köprünün yüksek olan bölgeleri de onarılacak. Çalışma heyetinin başında bulunan Mimar Çağatay Tekin’in verdiği bilgiye göre, çalışmanın Mart ayı içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Yapılan bu restorasyon çalışmasından sonra Akköprü kayalarla desteklenip milli toprakla kapatılıp örtülerek suyla teması kesilecek. 150- 200 yıl sonra baraj ömrünü tamamlayıp sular çekildiğinde korumaya alınan köprü yeniden gün yüzüne çıkacak. Ege ve Akdeniz’ i bir birine bağlayan ve 1960 yılına kadar hizmet veren Akköprü yüzyıllar sonra gelecek nesiller için korumaya alınacak.

Tarihi Akköprü’nün küçük kemer üzerinde Grek alfabesiyle yazılmış bir de yazıt bulunuyor. Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Çetin Şahin tarafından tercüme edilen yazıtta “Tanrı’nın inayetiyle 1151’de yapılmıştır” deniliyor. Tarihi köprünün killi toprak ile örtülmesi olayı daha önce Çine’de açılışı yapılan Adnan Menderes Barajı suları altında kalan İncekemer Köprüsü’nde uygulanarak köprü baraj sular0ı altında kaldı.

20.02.2011 Nazilli Tv