Selçuklu Av Köşkü Turizme Kazandırılıyor

1107

2000 yılında Finlandiyalı bir Türkolog’un Kemer’e gelerek ortaya çıkardığı Selçuklu Av Köşkü turizme kazandırılıyor. Kemer Kaymakamı Bayramali Köse, av köşkünün Orman Bakanlığı’ndan Kemer Kaymakamlığı Köylere Hizmet Birliği’ne Günübirlik alan olarak devredildiğini söyledi.

Selçuklu çağı Anadolu Türk mimarlığının önemli örneklerinden biri olan ve henüz 11 yıl önce ortaya çıkmasına karşın turizme kazandırılacağı günü bekleyen Kemer’deki Selçuklu Av Köşkü’nün restorasyonu için Kaymakamlık ayrılan 20 bin TL parayı emsale uygun bir proje bulunamadığı için değerlendirememişti.

Selçuklu Av Köşkü ile ilgili Orman Bakanlığı’ndan bekledikleri kararın çıktığını dile getiren Kemer Kaymakamı Bayramali Köse, Köşk’ün Kemer Kaymakamlığı Köylere Hizmet Birliği’ne Günübirlik alan olarak devredildiğini söyledi.

Türklerin Anadolu’ya attığı önemli imzalar bulunduğunu belirten Köse, “Bu imzalar çeşitli yapılarla, camilerle, medreselerle, köprülerle, şiirlerle, seyahatnamelerle ön plana çıkar. Alanya’da bunun örnekleri yer alsa da, batıya doğru geldikçe bu örnekler azalıyor. Kemer’de Selçuklular döneminden kalan tek yapı Selçuklu Av Köşkü’dür. Bu nedenle av köşkünü önemsiyoruz. Selçuklu Av Köşkü’nü gerçeğe uygun bir şekilde projesini hazırlatarak restore ettirip yaşatmayı hedefliyoruz. Kır kahvesi veya kafeterya tarzı bir alan yaparak turizme de kazandırmak amacındayız. Maksat para kazandırmasını değil, Selçuklu Türklerinin attıkları bu imzayı belirgin hale getirip yaşatmaktır” dedi.

17.02.2011 Kemer Gözcü