Laodikya’da Dinsel Hoşgörü Yüzyıllar Öncesine Dayanıyor

643

Laodikya Antik Kentinde dinsel hoşgörünün en somut örneklerinden biri tanesi gün yüzüne çıkarıldı. Antik kentte, İmparator Konstantin dönemine ait Laodikya Kilisesi ve Paganizm dininin tapınma alanının yan yana bulunduğu belirlendi.

Anadolu’da Efes’ten sonra en büyük antik kenti olma unvanını elinde bulunduran Denizli’nin 6 kilometre kuzeyinedki Laodikya Antik Kentinde İncil’de adı geçen Laodikya Kilisesi’nin ortaya çıkarılması, Anadolu’da bir gerçeği daha gözler önüne serdi. “Tapınak A” diye adlandırılan ‘Paganizm’ dininin tapınma alanının hemen yanı başında Laodikya Kilisesi’nin bulunması, Anadolu’da dinsel hoşgörünün yüzyıllar öncesine dayandığını gösteriyor.

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, yılın en önemli buluntusu olarak yorumlanan kilisenin, Hristiyan alemi için çok önemli sayılan ve İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri olduğunu ifade ederek, Laodikya Kilisesi ve Paganizm dininin tapınma alanının bir arada bulunmasının, Denizli’ye inanç turizmi açısından çok büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Kilisenin, Konstantin döneminde yapıldığını ifade eden Şimşek, “Bu yıl ilk kez yer altında radar taraması yaptık ve 4. yüzyılda yapılmış Laodikya Kilisesi’ni bulduk. 8 ayak üzerine oturtulmuş 2 bin metrekare alandaki kilisenin büyük bölümü orijinal parçalarını koruyor” dedi.

Antik kentte, İmparator Konstantin dönemine ait Laodikya Kilisesi’nin bulunmasının, Denizli’yi inanç turizminde önemli bir noktaya taşıyacağını savunan Prof. Dr. Şimşek, şunları söyledi:

“2010 yılı kazı çalışmalarında İmparator Büyük Konstantin zamanında M.S. 312-313 yıllarında Hristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmezden önce serbest bırakılması meselesiyle birlikte bu kiliseler yapılmaya başlanmış. Laodikya Kilisesinin hemen yanında tapınak A diye adlandırdığımız ‘Paganizm’ dininin tapınma alanı söz konusu. Ama bizim kazılarda bulduğumuz veriler, İmparator Büyük Konstantin’in hem Paganizm için hem de Hristiyanlık için büyük bir hoşgörü sergilediğini ortaya çıkarıyor. Çünkü burada bulduğumuz heykelin İmparator Konstantin’in Valisi olan Diskolyüs tarafından yaptırıldığı söyleniyor. İmparator Laodikya’da hem Laodikya Kilisesini yaptırmış, hem de aynı zamanda tapınak için Efes Artemis heykelini yaptırmış. Bu da binlerce yıl öncesine dayanan Anadolu hoşgörüsünün somut verisi olarak ortaya çıktı.”

23.02.2011 haberler.com