Türkiye’nin İlk Üniversite Arkeoloji Müzesi Açıldı

1133

Türkiye’nin ilk üniversite özel arkeoloji müzesi Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPÜ) açıldı. Müzede, 4 bin yıllık yanarak korunmuş insan beyinleri ve mercimek tohumlarının da bulunduğu Seyitömer Höyüğü’nden çıkarılan tarihi eserler sergileniyor.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, Rektörlük binasının bodrum katındaki müzenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nce, il merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Seyitömer Höyüğü’nde, 5 yıldır sürdürülen kazıdan elde edilen eserlerin bir bölümünün bu müzede sergilendiğini, bir bölümünün ise İl Kültür Müdürlüğü’nde muhafaza altında bulunduğu belirtti.

Seyitömer Höyüğü kazısının, ortaya çıkarılan eserler ve bilim dünyasına katkısı ile en büyük uluslararası arkeoloji kazılarından biri haline geldiğinin altını çizen Prof. Dr. Önce, “Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü’ne bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) Müessesesi arazisindeki höyükte, son dönemde 350 işçi ve 50 personelimize varan büyük bir ekip çalışması oldu. TKİ Genel Müdürlüğü ile bir konsensüse varmıştık. Müessesenin kömür havzasında en kaliteli kömür yatağı, mevcut höyüğün altındaydı ve burası Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca sit alanı ilan edilmişti. Höyüğün altında ve çevresindeki kömürün piyasa değeri ise yaklaşık 500 milyon lira olarak belirlenmişti. Bunun üretilmesi ve ekonomiye kazandırılması mümkün olmuyordu. Kazıya 5 yıl önce başlamamızdaki ana hedef, tarihi eserleri Türkiye’ye, kültür ve tarih dünyamıza, altındaki kömürü ise ekonomiye kazandırmaktı. Tarihi eserlerle ilgili amacımıza ulaştık, ancak kazı 1-2 yıl daha devam edecek. Şimdi ekonomik boyutu için arkeolog ve işçilerimizin çalışmaları aralıksız sürecek.” dedi.

Höyükten, şimdiye kadar yaklaşık 10 bin eser çıktığını ve bir bölümünün restore yapılarak Kütahya Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildiğini ifade eden Önce, kalanının ise üniversitedeki müzede sergilendiğini anlattı. Kazıya emek veren DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, ekibi ve TKİ Genel Müdürlüğü ile SLİ Müessesesi Müdürü Yüksel Koca’ya teşekkür eden Önce, müzeyi vatandaşların da ziyaret edebileceğini ifade etti.

DPÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, müzenin açılmasıyla bir ilki gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, “Seyitömer Höyüğü, buluntular ve bunların önemi açısından Türkiye’nin çok nadir höyüklerinden biri oldu. Eser sayısı çok fazla olduğu için fiziki imkan yetersizliğinden yerel müzede sergilenemiyordu. Dolayısıyla hem bilim dünyasının hem arkeoloji öğrencilerinin hem de vatandaşların yararlanması bakımından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle ilk kez bir üniversite özel arkeoloji müzesini açmış olduk.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, kazı ve müzeye verdikleri katkılardan dolayı TKİ Genel Müdürlüğü ve kendi adına SLİ Müessese Müdürü Yüksel Koca ile Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün’e, Prof. Önce tarafından birer plaket verildi. Katılımcılar, Önce ve Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu’nun kurdeleyi keserek, müzenin açılışını gerçekleştirmesinin ardından müzeyi gezdi.

SEYİTÖMER HÖYÜĞÜ

Seyitömer Linyit Santrali (SLİ) Müessesesi havzasındaki höyükte kazı çalışmaları, altındaki yaklaşık 12 milyon ton kömürün ekonomiye kazandırılması amacıyla, 1989 yılında Eskişehir Müze Müdürlüğü’nce başlatıldı.

Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü’nün, 1990-1995 arasında yürüttüğü çalışmalar, 2006’dan itibaren DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nce ele alındı.

TKİ Genel Müdürlüğü ve DPÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokol gereğince, her yıl 6’şar aylık dönemler halinde yürütülen kazı çalışmalarının tamamlanması ve höyüğün kaldırılmasının ardından yaklaşık 500 milyon lira değerindeki linyit kömürünün çıkarılmaya başlanması hedefleniyor.

25.02.2011 Star Gündem