Roma Dönemi Güvercinlikleri Gerçek Sahiplerini Bekliyor

876

Kapadokya bölgesinde varlığı Romalılar dönemine kadar uzanan doğal tüf kayalara oyulu güvercinlikler, günümüzde gerçek sahiplerini bekliyor. Bölge tarımının gelişmesinde önemli güç kaynağı konumundaki güvercinlerin, yeniden doğal ortamlarında üremelerine imkan sağlanması amacıyla 4 yıl önce başlatılan projenin yeni baştan ele alınarak uygulamaya konulması bekleniyor.

Türkiye’nin önemli kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesinde, M.S. 4. Yüzyılda Romalılar döneminde özellikle Çat, Uçhisar, Göreme ve Ortahisar’ daki uzunluğu kimi zaman 10 kilometrelik bir alana yayılan derin vadi içlerinde, yükseltileri kimi yerde 40 metreye ulaşan yumuşak tüf kayaların içlerine oyulan güvercinliklerde yaşamlarını süren güvercinlerin, atıklarının ekili tarım arazilerinde gübre olarak kullanılması ile de bölge tarımının gelişmesi açısından ciddi bir önem oluşturdukları biliniyor.

Bölgede, 1970 li yıllara kadar uzanan bir zaman içerisinde sayıları yüz binleri bulan güvercinlerin dünyada en yaygın olarak yaşam alanlarından birine sahip olan Kapadokya bölgesinde, ortaya konulabilecek ciddi bir proje ile yeniden geçmişin canlandırılabilmesine olanak sağlanması bekleniyor.

Mimari bakımdan da dünyanın uçan canlıların insan eliyle yapılan en önemli yaşam merkezlerinden biri olarak da dikkat çeken güvercinliklerin yeniden eski konumuna getirilmesine yönelik olarak Nevşehir İl Özel İdaresi tarafından 2005 yılında yaklaşık 10 bine yakın çeşitli ırk ve cinslerde güvercinlerin satın alınmak suretiyle, bölgede güvercinliklerin en yoğun olarak bulunduğu Çat beldesindeki Çat ve Fırınasma Vadileri ile Uçhisar beldesindeki Güvercinlik Vadisi’ne bırakılmıştı. Aradan geçen süre içerisinde, güvercinlerin doğal ortama alışmalarında karşılaşılan ciddi sıkıntıların yanı sıra, güvercin neslinin ıslah edilmesine yönelik çalışmalarda maddi kaynak sorunu oluşması nedeniyle güvercin sayıları hedeflenen düzeye ulaştırılamadı.

Tarihi süreçte insanın en kadim dostu olarak da nitelendirilerek barışın sembolü olarak ifade edilen güvercinlerin, yeniden tarih içerisindeki normal yaşam alanlarına dönmeleri için çalışma yapılmasının Kapadokya bölgesindeki turizm hareketliliğinin sağlanmasında önemli bir potansiyel güç oluşturabileceği kaydediliyor.

01.03.2010 Nevşehir Medya