Anadolu Hoşgörüsü Kanıtlandı

857

Laodikya’da dinsel hoşgörünün en somut örneklerinden biri gün yüzüne çıkarıldı. Antik kentte, İmparator Konstantin dönemine ait Laodikya Kilisesi ve Paganizm dininin tapınma alanının yan yana bulunduğu belirlendi.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, yılın en önemli buluntusu olarak yorumlanan kilisenin, Hıristiyan alemi için çok önemli sayılan ve İncil’de adı geçen yedi kiliseden biri olduğunu söyledi. Prof. Şimşek, Laodikya Kilisesi ve Paganizm dininin tapınma alanının bir arada bulunmasının, Denizli’ye inanç turizmi açısından çok büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Sekiz ayak üzerine oturtulmuş 2 bin metrekare alandaki kilisenin büyük bölümünün orijinal parçalarını koruduğunu dile getiren Prof. Celal Şimşek, “Burada bulduğumuz heykelin İmparator Konstantin’in valisi Diskolyüs tarafından yaptırıldığı söyleniyor. İmparator Laodikya’da hem kilise hem de aynı zamanda tapınak için Efes Artemis heykelini yaptırmış. Bu da binlerce yıl öncesine dayanan Anadolu hoşgörüsünün somut verisi olarak ortaya çıktı” dedi.

02.02.2011 Hürriyet