Miniklere ‘Arkeoloji’yi Anlattılar

963

Mersin’in merkez ilçesi Mezitli’deki ilköğretim okulu öğrencilerine arkeoloji anlatıldı.

Gerçekleştirilen eğitim çalışmalarıyla da öğrencilerin arkeolojik kalıntılara sahip çıkarak, arkeolojik tahribatın önlenmesi noktasında da çocuklar aracılığıyla toplumda bir bilinç oluşturulmasının hedeflendiği bildirildi.

Arkeo-Sev Proje Girişimi ile Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu (MART) tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında merkez ilçe Mezitli’de eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Muhittin Develi İlköğretim Okulu’nda ‘Arkeolojik Tahribatı Önleme ve Arkeolojik Mirasımızı Koruma’ adı altında bir eğitim semineri gerçekleştirildiği bildirildi. Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu, Mezitli Belediye Başkan Yardımcısı Enver Küçükalıç, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Duran, Mersin Üniversitesi (MEÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül, Arkeo-Sev Proje Girişimi Sözcüsü Safa Kaçmaz’ın da katıldığı etkinliğe öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi.

Seminerde; ‘Arkeolojik Mirasımızı Koruma’ adı altında bir sunum yapan MEÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, arkeolojinin tanımını yaparak başladığı konuşmasında tarihsel kalıntılar, eski antik kentlerden görünümler ve Mersin’in antik geçmişi hakkında katılımcılar bilgi verdi. Aydınoğlu, minik öğrencilerin kendisine yöneltmiş olduğu sorulara da yanıt vererek, arkeoloji konusunda merak edilenler hakkında açıklamalarda da bulundu. Konuşmaların ardından eğitim seminerine katılan öğrencilere Kaymakam Kıcıroğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Küçükalıç tarafından sertifikaları takdim edildi. Eğitim çalışmasının ardından Muhittin Develi İlköğretim Okulu’nun koridorlarında MEÜ Arkeoloji Bölümü tarafından hazırlanan panolarla birlikte öğrencilere arkeolojiyle ilgili bilgiler aktarılırken, söz konusu bilgilerin de görsel malzemelerle desteklenmesi dikkat çekti.

05.03.2011 CukurovaTurk.com