Olba’da Tarihi Esere Patlayıcı Düzeneği!

1195

Mersin’in Silifke ilçesi, Uzuncaburç beldesinin 4 km. doğusunda yer alan denizden 1050 m. yükseklikteki Olba antik kenti, definecilerin saldırısı altında!

Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emel Erten başkanlığında 2010 yılından itibaren arkeolojik kazıların başladığı Mersin’in Silifke ilçesi, Uzuncaburç beldesinin 4 km. doğusunda yer alan denizden 1050 m. yükseklikteki Olba antik kenti, definecilerin saldırısı altında!

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Latince Okutmanı, aynı zamanda Olba Kazısı başkan yardımcısı Murat Özyıldırım, arkeologlar Muzaffer Yılmaz, Ümit Çakmak ve bir grup arkeoloji öğrencisi 5 Mart 2011 Cumartesi günü, arkeolojik gezi kapsamında Olba’ya geldiklerinde korkutucu bir manzarayla karşılaştı. Grup, Olba’da Roma döneminden kalma Su Kemeri’ni geçip yaklaşık 200 m. yürüdüklerinde, Korinth düzenli tapınak kabartmalı mezarda kırmız beyaz kabloların bulunduğunu ve bunun patlayıcı düzeneği olduğunu fark etti. Bu mezar, ana kaya üzerinde Korinth düzenli sütunlarla oluşturulan bir tapınağın karşıdan görünüşünün kabartma olarak betimlendiği ve mezar odası bulunan mezar tipidir. Bu biçimde mezar Olba’da iki tanedir ve diğeri Ion düzenli olduğu için söz konusu eser, tektir.

Konuyla ilgili konuşan Murat Özyıldırım; “Yaklaşık 30 m. yüksekte olan mezarın yanına beş öğrenciyle birlikte çıktığımızda, kabloların kabartma sütunların arasından iki ve mezar odasının içinden iki adet olmak üzere toplam dört yerden deliklerle içeri sokulduğunu gördük. Dikkat edince bunların bir ana kablo olarak birleştirildiğini ve ana kaya içinde toprakla kapatılmış bölümlerin olduğunu saptadık. Hemen 156’yı arayarak durumu jandarmaya bildirdik. Konuyla yakından ilgilenen görevli subay “Hocam, telefon tertibatı patlamaya sebep olabilir, size önerim, derhal oradan uzaklaşın!” diye uyardı. Bu uyarıyla hemen mezarın yanından aşağıya indik” dedi.

Silifke’ye bağlı Kırobası Jandarma Karakol Komutanlığı’nın mıntıkasındaki Olba’ya kolluk kuvvetleri –yolun uzaklığı nedeniyle- ancak 45 dakika sonra gelebildiler. 2009’da Kızkalesi – Adamkayalar’da patlayıcı ile yok edilen eserler hatırlandığında bölgedeki arkeolojik yok etmenin ulaştığı boyut anlaşılabilir. Aynı durum Olba’da da olmak üzereyken, Allah’a şükür bu durum görüldü ve iki bin yıla yakındır orada duran tarihi eser, bu durumdan –şimdilik- kurtuldu.

Eğer bu eser yok edilseydi sorumlu kimler olacaktı?

Olba’da elini kolunu sallayıp, arkeolojik yok etmeleri bir dönem kazma kürekle kaçak kazı çukurlarıyla yaparken artık patlayıcı düzeneği kuran, korkusuzluklarına ve cahilliklerine “Yuh!” dedirten hainlere hep birlikte “Dur!” demeliyiz.

Olba’da arkeolojik koruma için üç seçenek düşünülebilir; Büyük bir hata ile kapatılan Uzuncaburç İlçe Jandarma Karakolu yeniden açılabilir. Geçtiğimiz yaz definecileri yakalayan ve Olba kazı ekibinin teşekkür belgesi verdiği Kırobası Jandarma Karakolu’nun yolun uzaklığı nedeniyle ancak 45 dakikada gelebildiği bu mıntıkaya ayrıntılı olarak bakması, arazi yapısı ve mesafe nedeniyle mümkün değildir. Uzuncaburç’tan Olba 4 km. oraya karakol yeniden açılırsa bu mıntıka güven içinde olacaktır. Başka bir seçenek Olba’ya mobil karakol kurulmasıdır; Bunun pahalı olduğu öne sürülebilir ancak orada yok edilen eserin tarihi değeri, mobil karakolun maddi değeriyle ölçülemez. Bundan başka TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Olba’ya daimi bekçi atayabilir.

Olba’da kaçak kazılarla ilgili olarak iyi gelişmeler de var; Silifke Kaymakamı Sn. Fatih Damatlar, İlçe Jandarma Komutanı Sn. Yzb. Hakan Saylan, Kırobası Jandarma Karakol Komutanı Sn. Astsubay Erdal Kaynarpınar’ın ve erlerimizin definecilerin yakalanması için çaba ve ilgileri saygıya değerdir. Olba kazı ekibi, her vesileyle Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı’nın tarihi eser düşmanlarına karşı başarılı çalışmalarını dile getiriyor. Silifke Müze Müdiresi Sn. İlhame Öztürk, bu önemli konuyu hemen resmi yazıyla TC Kültür ve Turizm Bakanlığımıza iletti. Kazı Başkanı Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emel Erten de Olba’daki kaçak kazıları daha evvel resmi makamlara iletmişti.

Konunun çözümlenmesi için Olba kenti ve başta Prof. Dr. Emel Erten olmak üzere bütün kazı ekibi, Jandarma Genel Komutanlığımızın, TC Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, elbette Mersin milletvekillerimizin, Sn. Prof. Dr. Zafer Üskül başta olmak üzere, acil ilgi, yardım ve desteklerini bekliyor.

08.03.2011 TIMETURK