Denizli’de “2. Arkeoloji Öğrencileri” Sempozyumu

944

Denizli Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Laodikya Antik Kenti kazılarında uygulanan modelin Türkiye’ye örnek olabileceğini belirtti.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Kulübü tarafından düzenlenen 2. Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu, Paü Kongre ve Kültür Merkezi’nde törenle başladı. İki gün sürecek ve 80 bildirinin sunulacağı sempozyuma, 24 üniversiteden arkeoloji bölümü öğrencileri katılıyor.

Denizli Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Denizli’nin arkeoloji bakımından zengin bir il olduğunu, Hierapolis, Laodikya ve Colossae’nın Yaygın olarak bilindiğini, ancak kazı sayısının toplam 19 olduğunu söyledi.

Paü Arkeoloji Bölümü’nün yürüttüğü kazı çalışmalarıyla Laodikya Antik Kenti’nin kısa bir sürede ortaya çıkarılmasında çok ciddi bir başarı yakalandığını ifade eden Ertekin, “Bu, başta üniversitemiz olmak üzere, öğrencilerimizin eseri. Denizli Belediyesi de destek sağlıyor. Laodikya kazıları, Türkiye’ye model olabilir” dedi.

Denizli’de gerçekleştirilen kazılarda çıkarılan eserlerin sergileneceği Kent Müzesi yapımının planlandığını da anlatan Ertekin, “Şu anda proje aşaması bitmiş durumda. Çok büyük bir Kent Müzesi olacak. Son aşamaya gelindi. Denizli’nin en merkezi yerinde, Valilik Binası’nın yanında Kent Müzesi yapılacak. Arkeolojik ve etnografik eserlerin sergileneceği bir yer ve Türkiye’de ilk olacak” diye konuştu.

Paü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sebahattin Nas, arkeoloji eğitimi alanların, insanın dünya üzerinde görülmesinden Ortaçağ’a kadar geçen süreçteki her türlü kalıntı ve buluntuyu, doğal çevre ile insan arasındaki ilişkiyi araştıran ve kazılarla inceleyen, değerlendiren kişiler olarak insanlığa önemli hizmetlerde bulunacaklarını ifade etti.

Paü Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Çetişli, bölümler arasındaki ilişkinin önemine değinerek, arkeoloji, sanat tarihi, kültür varlıklarının bakım ve onarımı ile buna benzer branşlara devam eden öğrencilerin birlikteliklerini önemsediklerini, bir tarafın boş bırakılmasının meslek hayatında sıkıntılar yaratabildiğini kaydetti.

Paü Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ise, arkeolojinin Türkiye’de ve dünyada Yükselen bir bilim dalı olduğunu belirterek, “Bu bilim dalı üniversitelerin uluslararası alanda adını duyurduğu en önemli kültür penceresidir. Arkeoloji bilimi, geçmiş uygarlıkların somut kalıntılarını incelediğinden, diğer bilim dalları ile yakın ilişki içindedir. Arkeolojinin içinde herkes kendini bulabilir, geçmişini yaşayabilir. Bu yönüyle arkeoloji bilimi her şeyi içinde toplayan büyük bir fanustur” dedi.

10.03.2011 haberler.com