Ege Uygarlıkları Müzesi’nin Yeraltı Haritası Çıkarılacak

820

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadifekale’de ortaklaşa yapılması planlanan Ege Uygarlıklar Müzesi’nin yeraltı haritasının çıkarılacağı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde Başkan Aziz Kocaoğlu’na yapılacak çalışmalar için protokol yapma yetkisi verilmesinin ardından, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Deprem Araştırma Uygulama Merkezi (DAUM) ile bağlantıya geçildiği öğrenildi.

Kadifekale Arkeoloji ve Tarih Parkı’na bitişik ve Antik Tiyatro’nun doğusunda kalan 3. derece arkeolojik ve kentsel sit alanı olarak belirlenen alanda yapılacak Ege Uygarlıkları Müzesi’nin en kısa sürede bitirilmesi için çalışmaların hızlı bir şekilde yürütüldüğünü belirten belediye yetkilileri, Aa muhabirine şu bilgileri verdiler:

“Ege Uygarlıkları Müzesi’nin yapılacağı yerde arkeolojik bir buluntunun var olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla araştırma yapılmasına gerek duyulmuştur. Bu kapsamda, arkeolojik alanlarda var olan gömülü kalıntıların yeri, biçimi ve ne derinlikte bulunduğunu üç boyutta veren bir yöntem olan arkeojeofizik uygulamaların yapılması gereklidir. Bu çalışmaların yapılabilmesi için daha önce bölgede jeolojik ve jeoteknik çalışmalar yapan Daum’un yetkilileriyle ön görüşme yapıldı. Daha sonra ortak bir protokol hazırlandı ve bunun imzalanmasından sonra Üniversite ekipleri Kadifekale’de çalışmalara başlayacak.”

Belediye yetkilileri, müze alanının önce imar planlarına işleneceğini, alandaki kamulaştırmaların da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını bildirdiler.

Ege Uygarlıkları Müzesi’nin yerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kendilerine 25 Mayıs 2010 tarihinde bildirildiğini, çalışmaların bu yazı üzerine sürdürüldüğünü belirten yetkililer, Üniversite hocalarının çalışma sonuçlarını beklediklerini ifade ettiler. Yetkililer, müze yeri olarak Kadefekale’nin seçilmesi durumunda yaklaşık 39 bin 145 metrekare alanda kamulaştırma yapılacağını kaydettiler.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi. Jeolojik ve jeoteknik çalışmaların sonuçlarını beklediklerini belirten Kocaoğlu, “Belirlenen alanda arkeolojik buluntuya rastlanmazsa müze çalışmaları başlanacak. Uygun değilse Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile uygun bir yer için yeniden çalışma yapacağız” dedi.

16.03.2011 haberler.com