Tarihi Ören Yerindeki 2 Roma Hamamı Side Belediyesi’ne Tahsis Edildi

996

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi ören yeri içindeki Roma döneminde kalma Liman ve Büyük hamamı Side Belediyesi’ne tahsis etti. Belediye 2 hamamı restore ederek kültür ve arkeoloji turizmine kazandıracak.

Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar ve belediye meclisi üyeleri Side Antik Kent’te bakanlığın tahsis ettiği 2 hamamda incelemede bulundu. Başkan Uçar, yaptığı açıklamada Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yoğun görüşmeler sonucunda Bakan Ertuğrul Günay’ın 2 hamamın tahsisini belediyelerine verdiğini söyledi. Atıl vaziyette bulunan 2 tarihi eserin kültür turizmine kazandırılması için Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuruda bulunacaklarını belirten Uçar, böylece bölgede kültür, tarih ve arkeoloji turizmini ön plana çıkaracaklarını kaydetti. Uçar, “Side’yi Side yapan ana unsur tarihi ve kültürel zenginliğidir. Geçen yıl hayata geçirdiğimiz Kentsel Dönüşüm Projesi(KDP) çerçevesinde 120 yıllık 96 cumbalı Osmanlı mimarisine sahip evin restoresi yaptık. Bir şehrin estetik dokusunu tarihi yapıları ve sivil mimari eserleri oluşturur. Tarihi ve sivil mimari eserlerini gün yüzüne çıkartarak Side’de deniz, kum ve güneş turizmi yanı sıra kültür ve arkeoloji turizmini de ön planda tutmak istiyoruz. Gücümüz tarihimizden alıyoruz. Dünyanın bir çok kültür kentinde olmayan tarihi mirasa sahibiz.” diye konuştu.

Hayata geçirdikleri KDP’le hedeflerinin Side’yi dünyanın sayılı kültür merkezlerinden biri haline getirmek olduğunun altını çizen Uçar, aynı zamanda tarihi dokuyu en iyi şekilde muhafaza ederek belde halkında koruma bilincini geliştirmek olduğunu kaydetti.

Tapınaklar bölgesinin korunması içinde bakanlıktan tahsis edilmesini beklediklerini belirten Uçar, tahsis edilmesiyle birlikte Men, Baküs ve Apollon Tapınağı çevresinin sarhoşların barınma alanı olmaktan çıkarılacağını ifade etti. Side’nin tarihi yapısının korunması ve tarihinin gün yüzüne çıkması için belediye olarak Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’ne her konuda destek verdiğini anlatan Uçar, Side Antik Tiyatro’nın yanında bulunan Tüke Tapınağı’nın gün yüzüne çıkarılmasına tam destek verdiklerini kaydetti.

16.03.2011 Samanyolu Haber