Almanya, Sfenksin Türkiye’ye İadesini Karara Bağladı

1075

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Berlin’deki Turizm Fuarı sırasında Alman Kültür Bakanıyla yaptığı görüşme sonrası Almanya Hitit dönemine ait Sfenksi verme kararı aldı.

Türkiye, yurt dışında sergilenen tarihi ve arkeolojik varlıklarını geri alma konusunda tarihi bir başarıya imza attı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yoğun çabaları sonucu, Almanya, Berlin’de sergilenen Hitit dönemine ait Hattuşaş Sfenksi’ni geri verme kararı aldı.

Almanya Kültürden sorumlu Devlet Bakanı Bernd Neumann, Federal Meclis Kültür Komisyonu’na verdiği raporda, Sfenks’in Türkiye’ye iadesi konusunda anlaşma imzalamak istediğini belirtti. Bernd Neumann, Prusya Kültür Varlıkları Vakfı’nın elinde, Bergama Müzesi’nde sergilenen diğer tarihi eserlerin haricinde, Sfenks’in Almanya’ya ait olduğunu gösteren hukuki hiçbir belge bulunmadığını belirtti. Bakan Bernd Neumann, bu nedenle, Prusya Kültür Varlıkları Vakfı Başkanı Prof. Hermann Parzinger ile sfenksin Türkiye’ye iadesi konusunda hemfikir olduğunu ifade etti.

Bakan Neumann, bunun dışında, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile birlikte Türk ve Alman müzeleri arasındaki işbirliğini artırmayı ve Türkiye’de Almanların da katıldığı arkeolojik kazıların daha da geliştirilmesini istediğini ifade etti. Sfenksin iadesinin nasıl gerçekleşeceği ve buna yönelik anlaşmanın nasıl bir model oluşturacağı konusunun ise Ankara’da 18 Nisan’da yapılacak olan görüşmede ele alınacağı belirtildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sfenksin iade edilmemesi durumunda, Türkiye’deki Alman arkeologların kazılarının durdurulacağını açıklamıştı.

RESTORASYON AMACIYLA ALINDI

Alman Bakan Bernd Neumann, meclis kültür komisyonuna, sfenkslerin tarihi ve durumu ile ilgili bilgiler de verdi. Neumann, Hattuşaş Sfenkslerinin 1907 yılında yapılan kazılar sırasında bulunduğunu ve parçalanmış halde olduğunu belirtti. Hitit dönemine ait bu iki adet sfenksin 1915 yılında restorasyon ve araştırma amacıyla Almanya’ya getirildiğini kaydeden Neumann, restorasyon sonrası sfenkslerden sadece birisinin Türkiye’ye iade edildiğini ifade etti. İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan Demokratik Almanya Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Bergama Müzesi’nde sergilenmeye başlayan Sfenksleri alabilmek için Türkiye yıllardan beri talepte bulunuyordu.

BU İADE İSTİSNA OLACAK

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) üyesi olan Devlet Bakanı Neumann, Alman Meclis Kültür Komisyonu’na, Hitit Sfenksi’nin iadesinin sadece bir istisna olacağını ve Alman müzelerinde sergilenen diğer arkeolojik eserler için bu iadenin geçerli olmayacağını söyledi. Bernd Neumann, özellikle Mısır’ın da talep ettiği Nefertiti büstü için iadenin sözkonusu olamayacağını ve sfenksin iadesinin buna örnek teşkil etmeyeceğini söyledi.

19.03.2011 tourexpi.com