Bu Müze Evlere Damdan Giriliyor

1000

Aksaray iline bağlı Gülağaç’ta bulunan Orta Anadolu’nun eski yerleşmesi Aşıklı Höyük’teki tarihi evlere turistler çatıdan girerek farklı bir deneyim yaşıyor. Aşıklı Höyük, ilklerin höyüğü olarak biliniyor.

Orta Anadolu’daki bilinen ilk köy yerleşmesi, bölgedeki ilk tarım ve madenciliğin başladğı yer olarak kabul ediliyor. Aşıklı Höyük’te 12 kerpiç evde 10 yıllık köyün küçük bir modeli oluşturuldu. Burada evlerin dışarıya açılan kapısı yok, bu yüzden binalara damdan bırakılan bir delikten giriliyor.

Müze evlere Neolitik çağda olduğu gibi, ziyaretçiyer damdan giriyor. Evlerde ocaklar, sekiler, otlar, öğütme taşları, hasırlar ve sepetler bulunmuş. Şimdi buraya ölü gömme geleneğini yansıtmak amacıyla mekan tabanına açılan çukuru iskelet yerleştirildi.

Aşıklı Höyük kazı çalışmaları sürerken, höyüğe gelen turistlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Ziyaretçiler 10 bin yıl önceki yaşamı somut olarak görme, tanıma ve yaşama imkanı bulurken, tarih öncesi evlere çatıdan girerek de ilginç bir deneyim yaşıyorlar. Bu yıl Aşıklı Höyük kazılarının üstüne korunuka sistemi yapılması ve kazıların 2012’de bitirilmesi planlanıyor.

18.03.2011 Turizm Aktüel