Kitabeyi Çaldılar

886

Altınoluk’a bağlı Doyran Köyü’nde kayıp kitabeyi Jandarma arıyor. 1.yy ait olduğu sanılan kitabenin Doyran Köyü’nde bir bahçe kenarında bulunduğu ve daha sonra kaybolduğu öğrenildi. İki metre boyunca yaklaşık yarım ton ağırlığındaki kitabenin o dönemin bir meclis kararı olduğu, kitabenin iki parça olduğu ancak daha önceden kaybolan diğer parçanın ise bulunamadığı öğrenildi.

Altınoluk’un her iki yakasında bulunan kitabeler antik tarih sayfalarına ışık tutarken, Antandros’u ilk kez 1842’de H.Kiepert fark ederken, Altınoluk Avcılar Köyü’nün camisinin duvarlarında devşirme olarak kullanılmış bazı kitabelere rastlaması sonucunda yapılan araştırmalarda, “Roma dönemine ait bir yazıt üzerinde Antandros ismini gören H.Kiepert yörede araştırma yaparak kentin yerini saptamıştır. Onun ardından H.Schliemann ile R.Virchow, kentin isminin yazılı olduğu çok sayıda sikke bulmuştur. Fabricius isimli araştırmacı da aynı yerde Antandros yazılı ikinci bir yazıtla karşılaşmıştır.W.Leaf 1911 de Karataş tepesinin batı yamaçlarında önceden açılmış mezarları görerek nekropol alanının yerini saptamıştır.B.F.Cook, bu ön araştırmaların ışığı altında 1959 ve 1968 de iki kez buraya gelmiş ve asıl yerleşimin tepenin batı yamaçlarında olduğunu kesinleştirmiştir.

Doyran Köyü’nde Geçmişten Günümüze Altınoluk kitabının yazarı Hıfzı Aksoy tarafından 1995 yılında hazırlanan kitap için araştırma esnasında bulunan kitabenin fotoğrafları çekilirken, sonradan yapılan incelemelerde kitabe ortadan kayboldu. Ağır ve büyük taş kütlesinin nasıl ve ne şekilde yok edildiği ise Jandarma incelemesi sonrasında ortaya çıkması bekleniyor.

Emekli Öğretmen ve araştırmacı yazar Hıfzı Aksoy kaybolan kitabeyle ilgili araştırmasını söyle dile getirdi. “Doyran Köyünün doğu yamaçlarında, taş ocağının hemen üzerinde de kalıntılar bulunmaktadır. Burada bir köylülün bahçesini sulamak için yaptırdığı bir havuzun duvarına koyduğu yazılı bir taş buldum. Ancak iki parçadan oluşan bu yazıtın diğer parçasını tüm araştırmalarıma rağmen ele geçiremedim. Bu nedenle de yazıtın tam olarak okunmasını sağlayamadık. Ankara Dil Tarih Coğrafya fakültesi Klasik Arkeoloji ana bilim dalı öğretim üyelerinden Ender Varinlioğlu’na okuttuğumuz bölümden bunun bir meclis kararının oylaması ile ilgili olduğunun öğrendik .

Sayın Varinlioğlu’nun okuduğu bölümde şunlar yazılı:

“…….. oğlu Agathangelos’un

………… Tarsikos oğlu Luskios’un

Rahip…… Berekianos’un oğlu,

Alexandros’un oğlu………………”

Varinlioğlu burada geçen kişi adlarının kendisi, babası ve dedesi olduğu ve bu yazıtın yazı biçimine göre 1. yüzyıla ait olması gerektiğini tarafıma bildirmiştir.

Aynı bölgedeki yamaçlarda doğasal yapılar içerisinde üzeri taşlarla kaplı mezarlıklarda bulunmaktadır. Köylüler bu mezardan cam eşya çıktığını söylemektedir” dedi.

18.03.2011 Körfezin Sesi