Ovaören’de Saray Kalıntıları Aranacak

811

Gülşehir’e bağlı Ovaören Kasabasında, 2 yıl önce başlatılan Yassıhöyük kazısının bu yılki bölümünde antik döneme ait saray kalıntılarının bulunmasına yönelik çalışmaların yapılacağı bildirildi.

Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt yaptığı açıklamada, Temmuz ayı içerisinde başlatılması planlanan bu yılki kazı çalışmalarının Ağustos ayı sonuna kadar sürdürülmesinin hedeflendiğini söyledi. Şenyurt, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gazi Üniversitesi desteği ile gerçekleştirilen kazılarda, bu güne kadar höyüğün güney batısında yer alan surlarda sondaj çalışmaları yapıldığını, yaklaşık 6 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğinde sur duvarlarına rastlandığını bildirdi.

Hitit döneminde yapıldığı belirlenen surların, Demir Çağı’nda iki kez onarım gördüğünü ve sur yapılarının da M.Ö. 8. yüzyılda hüküm süren Tabal Krallığı’na ait olduğunun belirlendiğini kaydeden Şenyurt, höyükte yapılan kazılar sırasında Demir Çağı’na ait mekânlar ortaya çıkarıldığını ifade etti.

Şenyurt, kazılarda demir ok ucu, pişmiş toprak ağırşak, ağırlık, kemikten yapılmış biz ve iğne gibi taşınır kültür varlıklarının bulunduğunu da ifade ederek, kazı çalışmalarında, Demir Çağı’nda da yoğun yerleşime sahne olan surlarla çevrili kentin gerek Hitit İmparatorluk gerekse Geç Hitit Dönemi’nde özellikle, Tabal Krallığı’na bağlı önemli kentlerden biri olduğuna dair bulgulara rastlandığı kaydetti. Şentürk, bu yılki kazı çalışmalarında Antik döneme ait idari merkezi veya saray bölümüne ulaşarak ve burada bir yazılı belge bulma umudu taşıdıklarını belirterek, bunun ortaya çıkması halinde bölgede yaşanılan tarihi süreci daha net bir şekilde öğrenme imkânı bulmayı arzu ettiklerini vurguladı.

24.03.2011 Gülşehir Medya