2 Bin 100 Yıllık Birliktelik Kazıyla Ortaya Çıktı

842

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları sırasında, yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen mezarda gömülü karı-koca iskeleti bulundu.

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Eskihisar köyündeki Stratonikeia antik kentinde 2008 yılından beri arkeolojik kazı, araştırma, koruma ve onarım çalışmalarında ciddi anlamda ilerleme kaydedildiğini belirterek, ‘Kazı çalışmaları sırasında yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen mezarda gömülü karı-koca iskeleti bulduk. Mezar içerisinde 2 testi, 2 kase, 2 gözyaşı şişesi ve 2 adet Gümüş sikke bulundu. Eserler Muğla Müzesi yetkililerine teslim edildi’ dedi.

Kazı Başkanı Söğüt, Mezarın Stratonikeia’nın 600 metre kuzeyinde antik kentin bir mahallesi olan yel değirmeni mevkinde yapılan kurtarma kazılarında bulunduğuna işaret ederek, ‘Bulunan mezar ve mezar içerisinde bulunan eserler bizi heyecanlandırdı. Mezarın orta gelirin üstünde bir aileye ait olduğunu düşünüyoruz. 2011 yılı kazı çalışmalarında da bu alanda çalışmalarımız devam edecek’ diye konuştu.

26.03.2011 haberler.com